YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nevruz coşkusu tüm yurdu sardı
Nevruz coşkusu tüm yurdu sardı
20 Mart 2011 15:30
Nevruz Bayramı, başkent Ankara'dan Diyarbakır'a, Adana'dan Erzurum'a kadar tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Nevruz, Başkent'te Kolej Kavşağı'nda düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Aralarında BDP ve bazı siyasi parti üyeleri ile çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de bulunduğu grup, Sıhhiye Toros Sokak'ta bir araya geldi. Buradan Türkçe ve Kürtçe sloganlar atarak Kolej Kavşağı'na yürüyen grup, Kurtuluş Parkı'ndaki polis kontrolünün ardından kendileri için ayrılan alana alındı.

Burada etkinliği düzenleyenler tarafından hazırlanan ortak metin Türkçe ve Kürtçe olarak okundu. Grupta ellerinde sarı, kırmızı ve yeşil renkli bezler bulunan bazı kişilerin ve çocukların, terör örgütü elebaşı lehine sloganlar attıkları gözlendi.

Konuşmaların ardından Kürtçe şarkılar söylendi, Nevruz ateşi yakıldı. Gruptakilerden bazıları ateşin üzerinden atladı.

Bu sırada gruptaki bir kişi, elindeki 5 lirayı gazetecilere göstererek ateşe attı. Bir başka kişi ise buna tepki göstererek bir bölümü yanan parayı ateşten aldı.

Etkinlik nedeniyle güvenlik güçleri yoğun önlemler aldı. Kolej Kavşağı'na çıkan yollar trafiğe kapatılırken, metro istasyonunun Kolej durağı yolcu giriş ve çıkışına kapatıldı.

KUTLAMA PROGRAMINDA ÇEVİK KUVVET EKİPLERİ, ÇOCUKLARLA OYUN OYNADI

Erzurum'da düzenlenen Nevruz kutlamasında, Çevik Kuvvet ekipleri, çocuklarla oyun oynadı. BDP Erzurum İl Başkanlığınca Eski Hayvan Pazarı'nda düzenlenen Nevruz kutlamasına, partililerle vatandaşlar katıldı. BDP İl Başkanı Rıza Güler, burada yaptığı konuşmada, Nevruz'un "özgürlük ateşi" anlamına geldiğini belirterek, din, dil, ırk ve ulus gözetmeksizin emekçilerin aydınlandığı bir gün olduğunu ifade etti.

Mahalli şarkıcıların seslendirdiği türküler eşliğinde halay çekenler, daha sonra Nevruz ateşinin üzerinden atladı. Bu arada, İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce kutlama programına katılan çocuklara, 200 balon ve 30 futbol topu dağıtıldı. Programda Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde görevli polis memurları, çocuklarla çeşitli oyunlar oynadı, ip atladı.
Nevruz Bayramı dolayısıyla Zeytinburnu'ndaki Kazlıçeşme Meydanı'nda düzenlenen kutlama için gelenler, 3 ayrı arama noktasından alana alınmaya başladı.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ile bazı sivil toplum kuruluşlarınca düzenlenen açık hava toplantısı kapsamında, Kazlıçeşme Meydanı'nda 3 ayrı giriş yerinde arama noktaları kuruldu.

Kutlamaların yapılacağı alanda yakılacak ateş için hazırlıklar tamamlandı.

Konuşmaların yapılacağı platformun önüne, Demokratik Özgür Kadın Hareketince ''Kadın kırımı, toplum kırımıdır'' yazılı pankart asıldı.

Miting alanına gelenler, üzerinde Kürtçe ''Nevruz kutlu olsun'' yazılı atkı ve pankartlarla BDP bayrakları taşırken, bazıları terör örgütü elebaşı lehine slogan attı.

Kutlamaların yapılacağı alana seyyar tuvaletler kurulurken, yiyecek ve içecek stantları da açıldı.

Bu arada, miting alanının etrafı bariyerlerle çevrilirken, emniyet birimleri geniş güvenlik önlemleri aldı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'da Barış ve Demokrasi Partisince (BDP) düzenlenen Nevruz etkinliği başladı.

BDP Diyarbakır İl Başkanlığınca, Bağlar ilçesindeki Nevruz Parkı'nda gerçekleştirilen etkinliğe katılacak vatandaşlar, şehrin 16 noktasından Büyükşehir Belediyesi ve çeşitli özel firmalara ait araçlarla ücretsiz olarak getirildi.

Yoğun katılımın olduğu etkinliğe gelenler, güvenlik güçlerince üzerleri alındıktan sonra alana alındı.

Etkinliğe aralarında BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Demokratik Toplum Kongresi Genel Başkanı Ahmet Türk ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de bulunduğu çok sayıda kişi katılıyor.

ADANA

Adana'da Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ile bazı sivil toplum kuruluşlarınca Nevruz etkinliği düzenlendi.

Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu'nun yanındaki park alanında gerçekleştirilen etkinlikte, polis ekipleri geniş güvenlik önlemleri aldı. Etkinliğe gelenler, güvenlik güçlerince üzerleri arandıktan sonra alana alındı.

Çeşitli grupların konser verdiği etkinlikte, terör örgütü PKK ve elebaşısı Abdullah Öcalan lehine sloganlar atılarak, bu doğrultuda Kürtçe ve Türkçe pankartlar açıldı. Tertip komitesi, sık sık bu pankartların kaldırılması ve belirlenen sloganların dışına çıkılmaması uyarısında bulundu.

BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, platforma çıkarak önce Kürtçe ardından da Türkçe konuşma yaptı. Binici, Türkçe yaptığı konuşmada, mecliste sayıca az olmalarına karşın 530 milletvekili karşısında dik durmayı bildiklerini söyledi.

Hiçbir zaman AK Parti veya CHP'nin yakınlaşmalarından etkilenmediklerini ifade eden Binici, ''Hiçbir zaman geri adım atmadık. Çünkü biz gücümüzü sizden, halkımızdan alıyoruz. Biz hiçbir zaman koltuk sevdasıyla parlamentoda oturmadık'' dedi.

Etkinlikler sırasında baygınlık geçirenler ile platformu görebilmek için ağaca çıkarken yaralananlara 112 Acil Servis ekipleri müdahale etti.

Konuşmaların ardından mitinge katılanların dağılımları yoğun güvenlik önlemi altında başladı. AA-cihan


 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler