YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nesli tükenenlere VİP koruma
Nesli tükenenlere VİP koruma
20 Aralık 2010 08:57
Avcılar tarafından yaralanan halk arasında baykuş olarak da bilinen puhu kuşu, uludoğan ve kızıl şahinler tedavi edildikten sonra Bursa Karacabey'deki Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde koruma altına alındı

Avcılar tarafından Tunceli, Kırşehir ve Ankara'da yaralanan puhu kuşu, uludoğan ve kızıl şahinler Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından tahsis edilen 'İlk Yardım Nakil Aracı' ile İstanbul'a getirildi. Vücutlarında çok sayıda kırığa rastlanan hayvanlar, tedavileri yapıldıktan sonra tabiata salınmadan koruma altına alındı.

Tunceli, Kırşehir ve Ankara'da avcıların yaraladığı nadir hayvanlardan puhu kuşu, uludoğan ve kızıl şahin, yaralı yaban hayvanlarına tahsis edilen 'Yaban Hayvanlarına İlk Yardım ve Nakil Aracı' ile İstanbul'a getirildi. Çekilen röntgenler sonucu vücutlarından birçok kırığa rastlanan hayvanların tedavisi yapıldı. Tekrar doğaya bırakılamayan kuşlar koruma altına alındı.

Çevre ve Orman Bakanlığı, yaralı yabani hayvanlar için kurduğu 'Yaban Hayvanlarına İlk Yardım ve Nakil Aracı' hizmetinden ilk sonuçlar alınmaya başlandı. Kasım ayı içerisinde vatandaşlardan gelen ihbarlar neticesinde, vücutlarına saçma isabet etmesiyle yaralanan puhu, uludoğan ve kızıl şahin kuşları bulundu. Kuşlar nakil aracı ile bulundukları illerden alınıp İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'ne getirildi. Bu nadir bulunan kuşların tedavisi yapıldı. Ancak yeniden doğaya bırakılmaları hayvanların yaşamları açısından tehlikeli olacağından Bursa Karacabey'deki Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'ne alındı. Bakanlık yetkilileri, bu yaralanma vakalarının tekrarlanmaması için, avcıların, avlamaya çalıştıkları türler dışında kalan ve doğal yaşam ortamında hayatını sürdürmeye çalışan diğer canlılar için daha dikkatli olmalarını istedi.

Bakanlığın başlattığı hizmet sonucu hemen her hafta birçok yaban hayvanı kurtarılıyor. Vatandaşların ihbarı ile daha önce de çeşitli şekillerde yaralanan Arap tavşanı, benekli su yelvesi, peçeli baykuş, yılan kartalı, arı şahini, delice doğan, boz ayı, gri balıkçıl, su tavuğu gibi pek çok yaralı hayvana müdahale edilip tedavileri gerçekleştirildi. Yetkililer, yaralanmış bir yaban hayvanı gördüklerinde vatandaşların 'www.milliparklar.gov.tr' adresinden ihbarlarını yapmalarını istiyor.

Zaman

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler