YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nerede oy kullanacağım? YSK 1 Kasım SEÇSİS seçmen sorgulama
Nerede oy kullanacağım? YSK 1 Kasım SEÇSİS seçmen sorgulama
27 Ekim 2015 08:00
1 Kasım seçimlerine az bir süre kaldı. Seçimlerde oy kullanmak için oy kağıdını alamayanlar nerede oy kullanacağını merak ediyor. YSK, seçmen için SEÇSİS'i uygulamaya koydu. Bu sistem ile nerede oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz...

Genel seçimlerde nerede oy kullanacağınızı bilmiyorsanız YSK'nın SEÇSİS sisteminden yararlanabilrisiniz. Nerede, hangi sandıkta, hangi okulda oy kullanacağınızı  SEÇSİS sistemi ile öğrenebilirsiniz. 

1 Kasım seçimlerine kısa süre kala, henüz muhtarlıktan seçmen kağıdını alamayanlar nerede oy kullanacağını merak ediyor. 1 Kasım'da nerede oy kullanacağım?  YSK seçmen sorgulama sisteminden nereden oy kullanacağınızı sorgulayabilirsiniz.  Erken seçimde nerede oy kullanacağınızı merak ediyorsanız YSK seçmen sorgulama sistemiyle seçmen kaydınızı sorgulayarak nerede oy kullanacağınızı öğrenebilirsiz.

1 Kasım 2015 tarihi yaklaşırken vatandaşlar büyük bir merakla bu sorunun cevabını merak ediyorlar. Sizler için özel olarak hazırladığımız haberden 1 Kasım'da nerede oy kullanacağınızı görebilir ve hangi sandığın başına gidebileceğinizi görebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak 1 Kasım'da nerede oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

Nerede oy kullanacağım?

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) propaganda serbestliği ve bir kısım yasaklar, oy verme gününden önceki onuncu günün sabahında yani yarın başlayacak ve oy verme gününden önceki gün saat 18.00'de sona erecek.

Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçim propaganda süresinin sona ermesine kadar, yazılı basında ilan ve reklam yoluyla veya internet sitesi açarak sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecek.

Vatandaşların, elektronik posta adreslerine gönderilecek mesajlarla, taşınabilir veya sabit telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapılamayacak ancak siyasi partiler kendi üyelerine her zaman sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderebilecek.

NEREDE OY KULLANACAĞIM TIKLA ÖĞREN!

Anket yayınlamak yasak

Oy verme gününden önceki on günlük sürede, yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması ve herhangi bir surette dağıtılması yasak olacak.

Bu sürenin dışında yapılacak yayınların, tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine uygun olması gerekecek. Kamuoyu araştırmaları ve anketlerin yayınlanması sırasında, araştırmanın hangi kuruluş tarafından yapıldığının, denek sayısının, araştırmanın kim tarafından finanse edildiğinin açıklanması zorunlu olacak. Bu madde hükümlerine göre yapılacak propagandaların ve yayınların ilkeleri, Yüksek Seçim Kurulunca belirlenecek.

Törenlere ait yasaklar

Seçim propagandasının başlangıç tarihinden oy verme gününü takip eden güne kadar olan süre içinde, devlet, katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyelerle bunlara bağlı daire ve müesseseler, iktisadi devlet teşekkülleri ve bunların kurdukları müesseseler ve ortaklıkları ile diğer kamu tüzel kişilikleri ve Bankalar Kanununa tabi teşekküllere ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla, (açılış ve temel atma dahil) törenler düzenlenmesi, nutuklar söylenmesi, demeçler verilmesi ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlarda bulunulması yasak olacak.

Aynı süre içinde başbakan ve bakanlarla milletvekilleri, yurtiçinde yapacakları seçim propagandasıyla ilgili gezileri makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapamayacak. Bu maksatla yapacakları gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlamalarla törenler yapılamayacak ve resmi ziyafet verilemeyecek. Başbakan ve bakanlar, seçimle ilgili faaliyetlerinde ve konuşmalarında 298 sayılı Kanun hükümleriyle bağlı olacak. Ayrıca bu süre içinde başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandası ile ilgili olarak yapacakları gezilere hiç bir memur katılamayacak.

 

 

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler