YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nemrut'a engelsiz tırmandılar
Nemrut'a engelsiz tırmandılar
09 Haziran 2014 15:37
Nemrut Rotary Kulübü tarafından geleneksel olarak düzenlenen "Rotary Engellilerle Zirvede - Nemrut'a Tırmanıyoruz Projesi" kapsamında çok sayıda engelli, Nemrut Dağı'nın zirvesine çıktı.

Nemrut Rotary Kulübü tarafından geleneksel olarak düzenlenen "Rotary Engellilerle Zirvede - Nemrut'a Tırmanıyoruz Projesi" kapsamında çok sayıda engelli, Nemrut Dağı'nın zirvesine çıktı.

Bu yıl 14'üncüsü düzenlenen proje kapsamında çok sayıda engelli Adıyaman'a geldi. Engelliler, 2 bin 206 metre yükseklikteki Nemrut Dağı'na tırmanış için sabah erken saatlerde hazırlandı. Zorlu bir tırmanış olmasına rağmen tekerlekli sandalyeyle gelen engelliler, kulüp üyelerinin yardımıyla zirveye tırmanmanın sevincini yaşadı. Heykellerin bulunduğu zirveye ulaşan engelliler, burada hatıra fotoğrafı çektirdi.

Nemrut Rotary Kulübü Başkanı Hamit Doğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, 14 yıldır sürdürdükleri projenin büyük ilgi gördüğünü belirtti.

"Rotary engellilerle birlikte Nemrut'un zirvesinde" sloganıyla her yıl engellileri Nemrut Dağının zirvesinde buluşturduklarını anlatan Doğan, Engelliler Haftası'nda düzenlemeyi planladıkları etkinliği, Soma'daki maden faciasından dolayı bugüne ertelediklerini ifade etti.

"Engelliler engel tanımıyor"

Sosyal sorumluluk projesi olarak bu yıl 14’üncüsünü gerçekleştirdikleri projede Ankara, Adana, Gaziantep, Malatya, Mersin ve Gaziantep'tençok sayıda engelliyi misafir ettiklerini aktaran Doğan, şunları kaydetti:

"Amacımız dünyanın 8. harikası Nemrut Dağı'nın zirvesine yaptığımız zorlu bir tırmanışla engellilerin engel tanımadığına dikkat çekebilmekti ve bunu başardık. Herkes bir engelli adayıdır ve bunu unutmadan hayatımızda var olan tüm engellilerle birlikte onların sorunlarına çözümler üreterek fırsatlar verildiğinde herşeyi başarabileceklerini göstermekti. Bu konuda başarılı olduğumuza inanıyorum. Burada olan engelli kardeşlerimize ve projemize destek veren tüm Rotary kulüplerine teşekkür ediyorum."

Ankara'dan gelen ve hayatında ilk kez tekerlekli sandalyede bir tırmanış gerçekleştirdiğini belirten Necla Kılıç da bugün hayatının dönüm noktası olduğunu söyledi.

Nemrut'tan çok etkilendiğini dile getiren Kılıç, "İlk kez bir dağın zirvesine çıkıyorum. Özellikle de Nemrut Dağı gibi tarihi bir mekanda olmak beni çok etkiledi. Buradaki devasa heykeller ve atmosfer gerçekten büyüleyici. Engelliler için böyle bir organizasyonu düzenleyen Adıyaman Nemrut Rotary Kulübü'ne ve üyelerine çok teşekkür ediyorum. Çünkü bu güzel proje olmasaydı bizler burada olamayacaktık. Şanslı bir engelli olarak buradayım ama bütün engellilerin bu projeye mutlaka katılmasını tavsiye ediyorum" diye konuştu.

Zirveye çıkmanın mutluluğunu yaşayan diğer engelliler de kendilerine yardımcı kulüp üyelerine teşekkür ederek, toplumun engellilere bakış açısının değişmesi gerektiğini ifade etti.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler