YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nazmiye mavi sulara döndü
Nazmiye mavi sulara döndü
01 Eylül 2010 16:49
Beyin travması geçiren Kaplumbağa Nazmiye tedavisinin ardından denize bırakıldı

Hatay'da, 1.5 ay önce Çevre İl Müdürlüğü tarafından yaralı bulunarak MKÜ Veterinerlik Fakültesi Araştırma Merkezinde tedavi gören adına "Nazmiye" verilen Caretta Caretta deniz kaplumbağası denize bırakıldı. 
 

Kaplumbağanın denize bırakılması sırasında MKÜ Rektörü Şerafettin Canda, Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suat Erdoğan, Doç. Dr. Enes Altuğ, Yrd. Doç. Dr. Cafer Tayyar İşler, Yrd. Doç. Dr. Ramazan Gözeneci, Zafer Ertekin, Doç. Dr. Nuri Altuğ, Çevre İl Müdürü İbrahim Yüzer, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir hazır bulundu. 
 

Bulunduğunda 70.5 cm uzunluğunda 20 kilo olan Caretta Carettanın 22.5 kiloya ulaştığı, tomografisinin çekildikten sonra 6 hafta özenle bakılan Caretta Caretta, sedye ile taşınarak denize bırakıldı. 
 

Kaplumbağanın beyin travması geçirdiğini söyleyen Rektör Şerafettin Canda, "Doç. Dr. Enes Altuğ tedavisini yaparak iyileştirdi. Doğanın zenginliği olan Caretta Caretta ve Chelonia Mydas türü kaplumbağalara balıkçıların zarar vermemesini ve korumasını istiyoruz. MKÜ Caretta Caretta araştırma merkezimiz var. Bu bölgede Çevre İl Müdürlüğü ile birlikte Caretta Caretta bakım istasyonları kuracağız" dedi. 
 

Kaplumbağayı sağlığına kavuşturan Doç. Dr. Enes Altuğ, yaralı kaplumbağayı 6 hafta boyunca tedavi ettiklerini belirterek, "Kaplumbağaların da tedavilerinde insan gibi fizyoterapi ve sevgiye ihtiyaçları var. Medikal serum tedavileri dışında havuzda, suda egzersiz yaptırdık. Arsuz'da Maliye kampında yüzdürdük" diye konuştu. İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler