YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Namazın devir ve ıskatı var mıdır?
Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı, İslam dininde devir diye birşey olamayacağını belirterek, "Ancak ölen kişinin yemin kefaretleri ve oruçları için fakire para verilir" dedi. Kavaklı ayrıca, "Namazın da devri yoktur" dedi.
Namazın devir ve ıskatı var mıdır?
16 Ocak 2015 / 00:02 Güncelleme: 16 Ocak 2015 / 08:30

Kanal A'da yayınlanan, Dr. Hikmet Atan’ın sunduğu ve Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı’nın daimi konuğu olduğu Sorun Söyleyelim programında, İslamiyet'in günlük yaşamında merak edilenlere, akıllara takılanlara, yanlış bilinenlere ve bilinmeyenlere açıklık getirildi.

Seyircilerden canlı bağlantı ile gelen sorular ve cevapları şu şekilde:

1- Benim bir oğlum var. Psikolojik olarak rahatsızlıkları var. Tedavi için doktorlardan bir netice alamadık ve etrafta bu işlerle uğraşan hocalara götürdük Onlar oğluma bir cin'in musallat olduğunu ve evlenmek istediğini söylediler. Bu söylenenler ne derece doğru?

"Benim böyle işlerle uğraşan tanıdıklarım var. Ona sormuştum sizin işlerde böyle şeyler oluyormuş diye. Dedi ki, "Ya hu hocam bunlar hayal olan şeyler bildiğimiz karı-koca ilişkisi gibi bir şey yok" dedi. Cin elbette musallat olur ama bu anlatılar gerçek değildir. Felak, Nas, ve Ayet-El Kürsi okunmalı."

2- Biz inançlı bir mimar arkadaşla sözleşme yapıp bir ticaret yaptık ve senet imzaladık. Senetlerin ödemesi geldiğinde ödedik ama bu arkadaş daha sonra sözleşmeye göre tekrar bizi mahkemeye verdi ve yemin ederek kazandı. Bu adam yarın ahirette bunun hesabını nasıl verecek?

"Ben dinimi üç kuruşluk menfaat için yıktım diyor. Bu menfaat Anadolu tabiri ile ılgıt ılgıt çıkacak. Ya da çocuklarından çıkacak. Nasıl çıkarsa çıksın izleyicimiz bunları düşünmesin."

3- Bacak bacak üstüne atmak günah mıdır?

"Bacak bacak üstüne atmanın din ile ilişiği yoktur ama kültürle ilişkisi vardır. Adetlerimize göre yoktur."

4- Kayınvalide damadının yanında başı açık durabilir mi?

"Hanımefendi evinin içerisinde ise o onun evladı sayılır. Ancak yine de derli toplu olması gerekir."

5- Namaz kılarken birisi gelip şaka yaparsa ne olur?

"Biz hemen gözümüzü aşağı eğer ve o kişiye bakmazsak, o kişi bu davranışı terk eder."

6- Arkadaşımızın verdiği cüz'ü okumayı unuttum. Bunun yaptırımı nedir?

"Cüz okunmamış ve bu hatmin de duası yapılmamışsa bu izleyicimiz o kısmı okuyacak. Ama hatırlamıyorsa Allah'tan af dilemesi gerekir."

7- Ben 17 yaşımdayken evlendim eşim düşük yaptı. Çobanlık yapıyordum çocuğu bir yere gömdüm. Aşağı yukarı 5-6 aylık bir çocuktu. Bilmeden vebali nedir? İki tane de çocuk aldırdık bunların vebalini öğrenmek istiyorum.

"Aslında en makul olan şeyi yaptılar. Mezarlığa gömülecekken dağda bir çukur açtılar, ve oraya gömdüler. Burada bir vebal yok. Ancak çocuk aldırmanın diyet olarak cezası 211,5 gram altındır diye geçiyor. Yani bu diyetin ödenmesi gerekir. Bu arkadaşımız 211,5 gram altının karşılığını para olarak fakire vermek gerekir."

8- Faiz neden günah? Evden de kira getirisi alıyoruz o da günah değil mi?

"Böyle kıyaslamalar yanlış olur. Eve bir yatırım yapıp emek vermişiz. O yüzden kira ve faiz kıyası yapmak doğru değildir."

9- Kirayı döviz cinsinden almanın hükmü nedir?

"Prensip olarak paranın alım gücünde bir eksilme var ise Müslüman zarar edecekse, Müslüman zarar da vermez zarar da görmez noktasından hareket edilebilir. Ancak Türkiye'de yaşayan vatandaş başkasının parasına değer vermemeli. Ancak bir günahı yoktur."

10- Babam öleli 15 gün oldu. Burada 7 gün boyunca Yasin, Tebareke ve Mevlüt okunuyor. Ben bunu okuyan hocamıza belli bir miktar nakdi yardım vermek istedim ama hoca bana bu az bize şu miktarı veriyorlar dedi. Bu doğru mudur?

"İlla 7 gün okunacak, 40'ı olacak, 52'si yapılacak diye bir kural yok. Şimdi 1 hafta boyunca hoca efendi okumuş. Ancak hocanın bize şu kadar veriyorlar demesi ayıp. Bu hoş birşey değil."

11- Devir ve ıskat dediğimiz şey dinimizde var mıdır?

"İslam'da devir yok. Ama İslam'da kişinin tutamadığı oruçlar varsa ve kefaretini veremediği yeminler varsa öldükten sonra hesap edilir ve fakire bunun parası verilir. Ama namazın devri olmaz. Buna itibar edilmemeli."

12- Dedem geçen hafta içerisinde vefat etti. Orada da tanındığı için Anneannemin köyünde sala verdirmek istedik. Ama köyün hocası köyün dışından diye sala vermedi. Bunun hükmü nedir?

"Köydeki hocanın bunu vermesi lazım. Bu ilandır ve bundan imtina edilmemeli. Salayı vermemiş bu arkadaşımız yanlış yapmış."

13- Adaklık kurbanın yaşı ne olmalıdır?

"Koyun keçi cinsi 1 yaşını bitirmeli. Bunların yavruları gösterişli ve 6 aylık olmalı. Sığır cinsinden hayvanlar 2 yaştır. Deve için 5 sene gerekir."

 

KANALAHABER / ÖZELİÇERİK

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler