YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Namazın bedenimize 5 maddede etkisi
Prof. Dr. Muhammed Ziyaeddin Hamid, elektronik cihazları kullanmak başta olmak üzere, pek çok şekilde vücutta biriken elektriğin beş vakit namazla atılabildiğini belirtiyor.
Namazın bedenimize 5 maddede etkisi
14 Haziran 2016 / 00:50 Güncelleme: 14 Haziran 2016 / 00:56

Kuran'ı Kerim'de 90 farklı ayette geçen namaz ibadeti, “Tekbir ile başlayıp selam ile son bulan, belli fiil, ayet ve rükünleri içinde barındıran" diye tarif ediliyor. Bu tarif fiili gereklilikleriyle birlikte hissi bir dünyayı da içeriyor kuşkusuz. Hicretten bir buçuk yıl önce Miraç hadisesinin sonunda farz kılınan namaz, şekli ve huşu dünyasıyla bir bütünü ifade ediyor.

11-095.jpg

Büyük günahlardan koruyucu
Her nefesi yaratan, her anı, zerreyi birbiri ardına sıralayan Rabbimizin gücü karşında teslimiyet, sevgisi karşısında tazim, nefsin zayıflığını şikayettir her namaz. Rabbimiz Ankebut Suresi 45. Ayette, “Kitaptan sana vahyolunanı oku, namazı da dosdoğru kıl.

Çünkü namaz, insanı hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Kuşkusuz Allah'ın zikri en büyüktür. Allah yaptıklarınızı biliyor" buyuruyor. O'nun her şeyi bildiğinden emin olan iman sahibi her kalp, yeterince huşu içinde namaz kılamamanın sıkıntısıyla, namazını terk etmemenin sevinci arasında salınıp durur. Bu konuda İslam alimleri, namaza devam eden inanların büyük günahlardan yine de korunacağını, bu ibadete ısrarla devam eden kulların rahmete erişeceğine dair umut olduğunu ifade ediyor.

12-026.jpg

Sürekli gündem: Vakit namazı

Her gün 5 farklı vakitte dini bir gereklilik için ayrılan zaman ve bu ibadeti yerine getirebilmek için mekan aramak, inancı ve dini, Müslüman'ın sürekli olarak gündeminde tutuyor. Alış veriş, ofis ortamı, okul, toplantı gibi dünyaya ait telaşların arasında açılan namaz araları, her adımda imanı ve Rabbimizi hatırlatma işlevi de görüyor.

Yeryüzü mescit sayıldığı ve secde edilen her mekanın kıyamet sabahı namaz kılındığına şahit edeceği hatırlanırsa, namaz kıldığımız mekanlarla da aramızda uhrevi bir bağ
kurulmuş oluyor. İki ders arasında namaz kılınan çatı arası, söyleşiden hemen önce köşesini seccadeye açan sergi salonu kıyamet sabahı şahitlerinden...

“Namazı dosdoğru kılın, zekatı verin ve rüku edenlerle birlikte siz de rüku edin."(Bakara Suresi 43. Ayet)

Bedenimize ne yapıyor?

Namaz aynı zamanda tüm bedenin kullanıldığı bir ibadet. İslam alimleri ve bilim insanlarının konu hakkında yapılmış pek çok araştırması bulunuyor. Çünkü bir Müslüman beş vakit namaz kılarak her gün 40 rekat tamamlıyor.

Bu her ay 1200 ve her yıl da 14 bin 600 rekata denk geliyor. Prof. Dr. Muhammed Ziyaeddin Hamid, elektronik cihazları kullanmak başta olmak üzere, pek çok
şekilde vücutta biriken elektriğin beş vakit namazla atılabildiğini belirtiyor. İşte namazın beden üzerindeki etkilerinden birkaçı;
13-008.jpg

5 vaktin hakkı

İslam alimlerinden İsmail Hakkı Bursevi 5 vakit namazı şöyle tanımlıyor, Sabah Namazı: Sırrın payıdır. Çünkü gecenin karanlığına yakın, diğer namazlardan daha gizli bir vakitte kılınır. Öğle Namazı: Ruhun payıdır. Güneş yükselmiş, aydınlık artmış her şey görünür olmuştur. Ruh görüneni inceleyebilmiştir.

İkindi Namazı: Kalbin payıdır. Tam ortadaki namazdır. Kalp de vücudun tam ortasındadır. O iyi olduğunda tüm azalar iyi olur. İkindi namazı da iyi olduğunda diğer namazla sirayet eder. Akşam Namazı: Nefsin payıdır. Güneş batmakta, gün bitmektedir. Nefsin terbiye aşamalarından Levvame karanlığın hafiflediği aşamadır. Yatsı Namazı: Tabiatın payıdır. Çünkü artık tabiatın dinlenme zamanı gelmiştir.

“Onlar, gayba inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler."(Bakara Suresi 3. Ayet)

Mini namaz sözlüğü

Edâ: Namazın vakti içinde kılınması. Kaza: Vakti içinde kılınamayan namazların kılınması. Sahibi Tertip: Namaz kılmasının farz olduğu andan itibaren hiç namaz terk etmemiş olan kimse. Vakit: Güneşin hareketlerine göre belirlenmiş zaman aralıkları. Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazlarının kılınma zamanı.

Coğrafi özelliklere göre vakit yeryüzünde farklı zamanlarda girdiğinden, dünyanın dört bir yanından her vakit her an kılınmaktadır. Kıble: Kabe'nin yerinize göre bulunduğu yöndür. Coğrafi özelliklere göre Kabe'nin bulunduğu yöne doğru dönen Müslümanlar, bu noktayı yeryüzünün merkezi haline getirmektedir.
14-006.jpg

Çocuklar nasıl alışabilir?

Namaz, günün belli zamanların ayrılması gereken ve kuralları olan bir ibadet. Çocukların bu ibadeti hayatına alabilmesi için bir alışma sürecine ihtiyacı var. Bunun için ilk adımsa aile bireylerinin namaz kılmaya dikkat etmesi. 8-9 yaşına gelen ve namazın önemini içselleştirmiş bir çocuğun ise tüm vakitleri kılmasını beklemek yerine, bir müddet akşam namazlarını aksatmamasına yardımcı olmak daha doğru bulunuyor. Daha sonra buna başka vakitler ekleyerek birkaç sene içinde namaz ibadetini yerleştirmek gerekiyor.

ben çok mutluyum tabi.
 // hursit dilaver
alışma dediniz de, teravihlerde okunan allahümme salli, çocuklar için en güzel namaza gelme bahanesi. 33 rekatin en güzel yeri allahümme salli.. çocuklar onu şarkı gibi görüp,namaz alışkanlığı almış oluyor.1985lerde 6-7 yaşında olan oğlumla arada bir pazar günleri anıtkabre gider o aslanlı yolda yürür dönerdik.oğlum o aslanlardan birine bindi.yaramaz tabi.o sırada gelen asker, ÇOCUK ASLANA BİNMEYECEK dedi ve gitti: bu son anıtkabir gezimiz oldu.oğlum 35 yaşında anıtkabre hala gitmez....
14 Haziran 2016 Salı 16:34
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler