YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Muharrem orucu nasıl tutulur? 2015
Muharrem orucu nasıl tutulur? 2015
15 Ekim 2015 06:56
Muharrem ayında oruç tutmanın fazileti oldukça fazla. Muharrem orucu, muharrem ayında tutular oruçtur. Fazileti yüksek olan muharrem orucu nasıl tutulur? Muharrem orucunun tüm merak edilenleri haberimizde.

Muharrem orucu tutmak iteyen fakat muharrem orucunun en olduğunu, nasıl tutulduğunu bilmeyenler için bu ahberi derledik. İslam alemine göre muharrem orucunun sevabı oldukça büyüktür. Muhrrem ayında oruç tutulur, namaz kılınır, dua ve tesbihler yapılır. Müslümanlar için faz olan bu ibadetler, muharrem ayında da bu aya niyetle özel olarak yapılırsa büyük sevabı vardır.

Muharrem ayı, âyet-i kerîme ile işaret edilen ve hadîs-i şerîfle de belirtilen dört haram aydan birisi ve İslâmi takvimin de ilk ayıdır. Muharrem ayı, kendisinde tutulan orucun ve yapılacak bir takım ibadetlerin özellikle teşvik edildiği aylardandır.

"Ramazan ayının orucundan sonra en faziletli oruç Allâh-u Te'âlâ'nın ayı olan Muharrem ayındaki oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz ise gece yarısı kılınan teheccüd namazıdır." (Müslim, Sıyam:202; Ebu Davud, Savm:55; Tirmizi, Salât:324; Nesâî; Kıyamul Leyl:7)

Muharrem Ayı orucu nasıl tutulur ? 

Muharrem Ayı'nın gelmesiyle birlikte, ilk gününden onuncu gününe kadar sıkıntısız bir şekilde oruç tutmayı başarmak, sanki o sene içerisinde her gün oruç tutmuşcasına bir his verir.Bu görevi yerine getiren insanlar Hazreti Hüseyin ve Hazreti Hasan Efendilerimiz ile cennete gidecekleri söylenmektedir.Bu 10 günlük süre içerisinde orucu tutmayan kişiler ise, ellerinden geliyorsa eğer 8,9 ve 10'uncu günleri oruç tutmalıdırlar.10 gün boyunca sıkıntısız bir şekilde oruc tutmayı bilirseniz gerçektende içiniz ferahla dolacak ve bu ferahlık sizlere güzel günleri getirecektir.O sene içerisinde oruç tutmuşcasına ferahlıyacaksınız ve gerçekten de imanınızı kalbinizde hissedeceksiniz.Peygamber efendimiz, Muharrem Ayı'nın 9. gününde seferdeydi.Bu nedenle sadece 10'uncu günde orucu tutmuşlardır ve ''Eğer yaşıyorsak, gelecek yıl 9'uncu günü de tutarız'' sözünü buyurmuşlardır.Muharrem Ayı'nın 9. ve 10. geceleri birer tesbih namazı kesin olarak kılınmalıdır. 

Muharrem ayı duası

Hadisi şerifte buyurulduki;” Bir kimse Muharrem ayının ilk günü (aşağıda ki ) duayı 3 defa okursa ,Allahu teala o kimseyi gelecek muharrem ayına kadar bütün belalardan emin kılar…”

O dua budur.”Bismillahirrahmanirrahim.Elhamdülillahi rabbil alemin.Vesselatu vesselamu ala seyyidina muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmain.Allahumme entel ebediyyül kadim.Elhayyül kerim.El hannanül mennan .Ve hazihi,senetün cedidetün es elüke fi hel ismete mineşşeytanirracim.Vel avne ala hazihin nefsel emmareti bissui. Vel iştigale bima yukarribuni ileyke ya zel celali vel ikram bi rahmetike ya erhamerrahimin.Vesallallahu ve selleme ala seyyidina ve nebiyyina muhammedin 

 // cinbom
İyi ögrendim daha iyi oldu...
16 Ekim 2015 06:52
 // cinbom
İyi...
16 Ekim 2015 06:51
 // Feyzullah
Gerçekten yapılması gereken yapılması gereken bir ibadet...
15 Ekim 2015 16:42
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler