YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Muhabbet kuşu İhlas suresini eksiksiz okuyor
Diyarbakır'da ihlas suresini eksiksiz okuyan 'Sofi' isimli muhabbet kuşu, görenleri şaşkına çeviriyor. Sure okumakla yetinmeyen Sofi, "Allahu ekber, La ilahe illallah Muhammedun Resulullah" sözlerini de söylüyor.
Muhabbet kuşu İhlas suresini eksiksiz okuyor
24 Nisan 2013 / 12:20 Güncelleme: 24 Nisan 2013 / 12:23

Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesinde ikamet eden Söker ailesinin aldığı muhabbet kuşu görenleri şaşkına çeviriyor.

'Allahu ekber, La ilahe illallah Muhammedun Resulullah' diyen Sofi, ihlas suresini de eksiz okuyor. Sofi'nin sahibi Türkan Söker, kuşu yavruyken aldığını, daha sonra yavaş yavaş eğitmeye başladığını söyledi.

Kuşa ilk önce 'Allah' demeyi öğrettiğini belirten Söker, daha sonra 'Laillahe illallah Muhammedun Resullah' kelimesini öğrettiğini ifade etti. Muhabbet kuşlarının 99 kelime öğrenebildiğini duyduğunu kaydeden Söker, Sofi'ye ihlas suresini okumaya başladığını dile getirdi. Kuşa eğitinceye kadar çok emek harcadığını söyleyen Söker, 3-4 gün boyunca bir şey söylediğinde Sofi'nin bunu hafızasına kaydettiğini anlattı.

Kuşa, söylediği kelimelerden ötürü 'Sofi' ismini koyduklarını belirten Söker, "Ailecek ona sureleri, duaları öğrettiğimizden dolayı onun adını da Sofi koyduk. Ona Allah Allah kelimesini öğretim bir gün Kur'an-ı kerim okurken küçük kızım geldi dedi ki 'Anne bizim kuş 'Allah Allah' diye konuşuyor' gelip dinledim. Gerçekten kuş 'Allah Allah' diyor. Ben şaşırdım, heyecanlandım. Ondan sonra ona diğer sureleri, duaları öğretmeye başladım."

Sofi'yi aileden biri gibi gördüğünü söyleyen Söker, kuşunu çok sevdiğini, kim olursa olsun onu kimseye vermeyeceğini sözlerine ekledi. Sofi'nin farklı bir kuş olduğunu anlatan oğul Edip Söker kuşun Kürtçe olarak "Allah'ım sen bu evi zengin et" duasını da okuduğunu dile getirdi. Söker, kuşun söylenenleri hemen kaydettiğini, ancak kamera ile yakından kayıt yapılmak istendiğinde konuşmadığını ifade etti.

CİHAN

13:45
 // Sofi
Kuşun sakalı yok niye inanayımki:))...
24 Nisan 2013 13:45
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler