YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Mucit abla" bilimi sevdirmek için Türkiye'yi dolaşıyor
"Mucit abla" bilimi sevdirmek için Türkiye'yi dolaşıyor
31 Aralık 2015 12:13
Çocuklara bilimi sevdirmek amacıyla "Küçük Mucitler Gösterisi" yapan Elçin Yalçıneli, 7 yılda 73 ilde etkinlik düzenledi.

Yalçıneli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fizik öğretmeni eşinin ilkokul çağındaki çocuklara bilimi sevdirmek ve evdeki eşyalarla da çeşitli icatlar yapılabileceğini göstermek için hazırladığı gösteriyi 2008'den itibaren kendisinin sürdürdüğünü söyledi.

Yaklaşık 7 yıldır çocuklara bilimi sevdirmek için Türkiye'yi dolaştığını anlatan Yalçıneli, şöyle devam etti:

"Bu işe eşim sayesinde başladım. Kendisi, fizik öğretmeni. Anaokulu ve ilkokullardaki çocuklara bilimi sevdirmek için çeşitli gösteriler sunuyordu. Ben de kendisine yardım ediyordum. Sonra bu projenin Türkiye geneline yayılmasını istedim ve eşimden 6 ay boyunca eğitim aldım. Ardından okullarda gösteriler yapmaya başladım."

İlk gittiği okulda kendisine "mucit abla" denildiğini dile getiren Yalçıneli, bu lakabın daha sonra da kullanıldığını, böylece adının "mucit abla" olarak kaldığını belirtti.

Zaman geçtikçe gösterilerini geliştirerek "Küçük Mucitler Gösterisi"ni hazırladığını ve Türkiye'yi dolaşmaya başladığını bildiren Yalçıneli, ilk ve ortaokullardaki öğrencilere bilimi sevdirmek ve çocuk yaşlarda icatlar çıkarılabileceğini göstermek için okul okul gezdiğini aktardı.

Gittiği kentlerde valilik, belediye, milli eğitim müdürlüklerinden destek aldığını anlatan Yalçıneli, gösterilerde laboratuvara ve özel malzemelere gerek duymadan günlük hayatta kullanılan birçok malzeme ile icat yapılabileceğini göstermeye çalıştığını vurguladı. Yalçıneli, etkinlikten hem kendisinin hem de öğrencilerin büyük keyif aldığını ifade etti.

73 il 450 ilçede gösteri sundu

Yalçıneli, bugüne kadar 73 il ve 450 ilçede gösteri yaptığına dikkati çekerek şunları söyledi:

"Türkiye'de bilim noktasında Aziz Sancar gibi insanların sayısının artmasını hedefliyorum. Bu sebeple çocuklara küçük yaşta bilimi sevdirmeye çalışıyorum. Bunu yaparken de çocukların daha inovatif bir biçimde çevrelerine bakmalarını sağlıyorum. 73 ilde 10 binlerce çocuğa ulaştım. Onlara bilimi anlattım. Eğlenceli gösterimde neler yapabileceklerini, küçük malzemelerle nasıl büyük işler başarabileceklerini gösteriyorum."

Savaş nedeniyle Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan sığınmacıların çocuklarıyla da zaman zaman bir araya geldiğine işaret eden Yalçıneli, çadır kentlerde de gösteriler sunduğunu belirtti.

Arnavutluk'tan da davet aldığını bildiren Yalçıneli, ''Türkiye'nin bilime meraklı olduğunu tüm dünyaya duyurmak istiyorum. 'Türkiye'deki bilime meraklı bu insanlar, dünyadaki çocuklara bilimi sevdiriyor' bilincini kazandırmak ve dünyanın Türkiye'ye bakışını değiştirmek istiyorum" diye konuştu.

Çocuklar için başladığı yolculuğa devam edeceğine dikkati çeken Yalçıneli, "Amacım, Türkiye'den mucitler çıkması. Ayrıca çocukların laboratuvar olmadan da deney yapmalarını teşvik etmek. Umarım vatanıma, milletime ve çocuklara faydalı oluyorum" görüşünü kaydetti.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler