YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MTV uzatıldı mı? MTV son ödeme tarihi ne zaman? 2016
MTV uzatıldı mı? MTV son ödeme tarihi ne zaman? 2016
30 Ocak 2016 16:30
MTV son ödeme tarihi ne zaman? 2016 MTV fiyatları belli oldu. 2016 yılında ödenecek olan MTV fiyatları belli oldu buna göre 2016 yılında ödenecek olan MTV vergi miktarı aşağıdaki tabloda yer almaktadır. MTV nasıl ödenir, nereden ödenir?

Motorlu taşıtlar vergisi ne zaman ödenecek sorusu son dönemler araç sahipleri tarafından en fazla merak edilen konular arasında yer alıyor. Ocak ayının sonlarına geldiğimiz bugünlerde büyük önem taşıyan MTV ne kadar oldu? Araçlar üzerinden ödenen vergi anlamına gelen Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) yıl içerisinde 2 dönemde ödeniyor.

Araç sahiplerinin yılda 2 kere ödemekle yükümlü oldukları vergi türü olan MTV, her araç türü için farklı bir hesaplama yolu içermektedir. MTV sorgulama nereden yapılacak? Yıl içerisinde Ocak ve Temmuz ayları içerisinde ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisinin 1. Taksiti Ocak ayı içerisinde ödenmektedir. MTV borç sorgulama işlemini haberimizdeki linkten öğrenebilirsiniz. Yeni yılın ile birlikte araç sahiplerinin ödeyeceği MTV’de belli oldu. 2016’da mtv hesaplama nasıl olacak?  Motorlu taşıtlar vergisinin ödeneceği fiyatlarda belirleyici nokta aracın türüdür. Otomobil, minibüs, motosiklet, otobüs, kamyon, tır ve buna benzer türde olan araçlarda MTV farklı fiyatlar içermektedir. 2016 Motorlu taşıtlar vergisi fiyatları, MTV borç sorgulama ve MTV ödeme  ile ilgili detaylı bilgi haberin devamında.

MTV, MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ SORGULAMA 

Motorlu taşıtlar vergisi sorgulama yapmak için haberimizde bulunan linki tıklayın. 2016 MTV fiyatları belli oldu. 2016 yılında ödenecek olan MTV fiyatları belli oldu buna göre 2016 yılında ödenecek olan MTV vergi miktarı aşağıdaki tabloda yer almaktadır. MTV nasıl ödenir, nereden ödenir? Motorlu Taşıtlar Vergisi  ödemeleri anlaşmalı bankaların kredi kartlarıyla ya , Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesi üzerinden yapabilir.

İnternet Bankacılığı, Vergi Daireleri, Banka Şubeleri ve Gelirler İdaresi Başkanlığı Web Sitesi aracılığı ile yapabilmektedir. MTV hesaplama işlemine temel alınacak şeyler; otomobil ve motosikletlerde aracın yaşı ve silindir hacmine göre bir vergi hesaplama yapılırken, otobüslerde aracın yaşı ve oturma kapasitesi, kamyonlarda da aracın yaşı ve azami toplam ağırlığı dikkate alınmaktadır. Motorlu taşıtar vergisi Gelirler İdaresi Başkanlığı tarafından farklı bir uygulama olmadığı sürece 1. taksit ödeme son günü 31 Ocak ve 2. taksit ödeme son günü olarakta 31 Temmuz olarak berlenmiştir

MTV SON ÖDEME TARİHİ UZATILDI!

Motorlu taşıtlar vergisinin 2016 1. taksidinin son ödeme tarihine az bir süre kala araç sahipleri MTV ödeme süresinin uzayıp uzamayacağını merak ediyorlar. Kısa bir süre önce alınan bilgilere göre, Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin ilk taksitini ödemek için son gün 31 Ocak'tan bir Şubat'a uzatıldı. Vergi usul yasasına göre son ödeme günü hafta sonuna denk geldiğinde uzatılabiliyor.

MTV ÖDEMELERİNDE SON TARİH 1 ŞUBAT 2016

Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 31 Ocak'ın pazar gününe gelmesi nedeniyle son ödeme günü 1 Şubat'a alındığı belirtildi. MTV'de ikinci taksit temmuz ayında ödenecek.

mtv.jpg

MTV ÖDEMESİ HANGİ BANKALARA ÖDEME YAPILABİLİR

AKBANK T.A.Ş.

AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş.

DENİZBANK A.Ş.

FİNANSBANK A.Ş.

T.C. Ziraat Bankası A.Ş.

TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.

HSBC BANK A.Ş.

TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.

TÜRKİYE Garanti Bankası A.Ş.

YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş. 

MTV İSTEYEN KREDİ KARTI İLE ÖDEYEBİLİR

Ayrıca vatandaşlar Akbank, Asya Katılım Bankası, Denizbank, Finansbank, HSBC, Ziraat Bankası, TEB, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası ile Yapı ve Kredi Bankası'nın internet şubesi üzerinden de MTV ödemelerini kredi kartlarıyla gerçekleştirebilecek. 

ARACINIZIN YAŞINI HESAPLAMANIN YOLU

Aracınızın yaşını ilgili MTV ödemesinin ait olduğu yıldan, aracınızın modelini çıkartıp sonuca 1 ekleyerek bulabilirsiniz.

Örneğin; 2013 model bir aracınız varsa 2016 yılı MTV ödemesi için araç yaşını (2016-2013+1=4) olarak seçmelisiniz.

MTV NEDİR?

Araç sahipleri her yıl yılda iki kez olmak üzere Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemekle yükümlüdür. Kara taşıtlarının dışında uçak, helikopter ve motorlu deniz taşıtları da bu vergiye tabi olan araçlar arasında yer alıyor. 

MTV, Karayolları Trafik Kanunu’na istinaden trafik şubelerine kayıtlı bulunan motorlu taşıtlar bu vergiye tabirdir. Motorlu araçların trafik sicil kaydı başladıktan sonra ödenmeye başlanan bu vergi, bu sicil kaydı silinene kadar ödenmeye devam eder. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ilk taksiti Ocak ayında, ikinci taksiti ise Temmuz ayında ödenir. İlk altı ay içinde kaydı silinenler, ikinci 6 ayın vergisini, ikinci ayda kaydı silinen araçlar ise bir sonraki yıldan itibaren bu vergiyi ödemezler. 

Bu verginin hesaplanmasında aracın, otomobil, motosiklet, minibüs, otobüs, kamyon, tır ve benzeri gibi tür özellikleri dikkate alınır. Otomobil ve motosikletlerde aracın yaşı ve silindir hacmine göre bir vergi hesaplama yapılırken, otobüslerde aracın yaşı ve oturma kapasitesi, kamyonlarda da aracın yaşı ve azami toplam ağırlığı dikkate alınarak bir hesaplama yapılır. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ödemesi ise aracın bağlı bulunduğun il veya ilçedeki vergi dairelerine yapılır. Vergi dairelerinin yanı sıra anlaşmalı olan bankalar üzerinden de ödemeler gerçekleştirilebilir. 

İnternet bankacılığı kullananların dikkat etmesi gereken bir konu var. Bankalar, internet şubesi ile ödeme kabul ediyor; fakat e-dekontlar vergi makbuzu yerine geçmediği için kişilerin banka şubesinden tahsilat makbuzu almaları gerekir. 

Bu vergilerin geciktirilmesi durumunda, araç sahiplerine bir ceza uygulanır. Yılın ilk taksiti ödenmediğinde, ikinci taksitte ilk olarak önceki borçlar tahsil edilir. Eğer araç sahibi hiçbir vergi ödemesi yapmamışsa, ilk olarak araç sahibi bir mektupla uyarılır, sonrasında halen ödeme işlemi gerçekleşmezse Maliye Bakanlığı’nın yeni uygulamasıyla, araç sahibinin banka hesaplarına bir haciz konarak tüm ödenmemiş vergilerin tutarı tahsil edilecektir.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler