YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Modern Enderun"da 50 bin kişi eğitim gördü
"Modern Enderun"da 50 bin kişi eğitim gördü
25 Şubat 2016 11:15
Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) tarafından bugüne kadar 5 bin 119 kişiye yüksek lisans ve doktora, 45 bin 169 kişiye de kısa süreli eğitim programlarında eğitim verildi.

Kamu görevlilerinin yöneticilik vasıflarının geliştirilmesi ve kamu yönetiminin çağdaş bir anlayışla yürütülmesi için 1952'de kurulan TODAİE, düzenlediği eğitim programlarıyla kamunun insan kaynağı niteliğinin yükseltilmesine katkı sağlamaya devam ediyor.

Osmanlı İmparatorluğu'nda yöneticilerin yetiştirildiği "Enderun Mektebi"nden hareketle "Modern Enderun" sloganını kullanan TODAİE, Türkiye'nin yanı sıra dost ve kardeş ülkelerin kamu görevlilerine de eğitimler veriyor.

TODAİE tarafından son 10 yılda düzenlenen 981 kısa süreli eğitim programına 45 bin 169 kamu görevlisi katılırken, son 15 yılda düzenlenen yüksek lisans ve doktora programlarından da toplam 5 bin 119 kişi mezun oldu.

KKTC'de yeni bir merkez kurulacak

Geçen yıl 373 yabancı kamu görevlisine yönelik 7 eğitim programı düzenleyen TODAİE, kamu yönetimi alanında ortak programlar yürütmek üzere Afganistan Herat Üniversitesi, Azerbaycan Devlet İdarecilik Akademisi, Kırgızistan Yönetim Akademisi, Makedonya Bilgi Toplumu ve İdari İşler Bakanlığı ile işbirliği protokolü imzaladı.

Düzenlediği yüksek lisans ve doktora programlarını Avrupa Kamu Yönetimi Akreditasyon Birliğine akredite ederek bu programlarına uluslararası geçerlilik kazandıran TODAİE, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde "Akdeniz ve Orta Doğu Kamu Yönetimi Araştırma ve Eğitim Merkezi" kurulması için çalışmalara da başlayacak.


AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler