YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Miraç Kandili ne zaman? Miraç Kandilinde neler yapmalı?
Miraç Kandili ne zaman? Miraç Kandilinde neler yapmalı?
11 Mayıs 2015 23:45
Recep ayının 27. gecesine denk gelen gece olarak bilinen Miraç Gecesi'ne çok az kaldı.

Üç aylar içerisindeki mübarek günlerden birisi olan Miraç Kandili'nde Peygamberimiz Allah katına yükselmiştir. Peki Miraç Kandili ne zaman ve Miraç Kandili'nde nasıl ibadet edilir, İşte tüm detaylar..

Miraç hadisesi nasıl oldu?

Kudüs'e gelen Hz. Peygamber (s.a.v.), orada Peygamberlerin ruhaniyetlerine imamlık yaptı. Namaz kıldırdı. Sonradan da göğe yükselmeye başladı. Yedi kat gök tabakalarını geçti. Her tabakada yer alan Peygamberlerle görüştü. Orada Hz. Adem, Hz. Yahya, Hz.İsa, Hz. İdris, Hz. Harun, Hz. Musa ve Hz. İbrahim ile karşılaştı. Onlarla sohbet etti.

Oradan 'Sidretü'l Münteha'ya çıkarıldı. Sidretü'l Münteha, yaratılmış olanların girebileceği son sınırdır. Ötesi yoktur. Kapalıdır. Cebrail burada Hz. Peygamber'e (s.a.v.) şöyle der: "Ey Allah'ın Peygamberi. Buradan öteye yalnız gideceksin."

Efendimiz, "neden yalnız gideceğim" diye sorunca Cebrail şu cevabı verdi: "Yüce Allah bana buraya kadar çıkma izni vermiştir. Eğer buradan ileriye bir adım atarsam yanarım."

Buradan sonrasında Hz. Peygamber (s.a.v.) tek başına yolculuğa devam etmiştir. "Orada beni bir nur bürüdü" buyurur. Sonra Allah (c.c.) ona vahiy edeceğini vahyetti.

Miraç kandili namazı kaç rekat?

Miraç gecesi kılınacak namaz on iki rekattır. İki rekatte bir selam verilerek kılınacak olan namaz on iki rekat ile bitirilir. Her rekatte Fatihadan sonra on kere ihlas okunur. Kılınma zamanı yatsı namazı kılındıktan sonra, imsak vaktine kadar ki herhangi bir vakit olabilir. Bu oniki rekat namaz bittiği zaman selamdan sonra yüz defa :

“Sübhanallahi vel hamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyül azim" duası okunur.

Ardından da yüz kere istiğfar yapılır.

Miraç Gecesinin Gündüzünde Kılınacak Namaz

Miraç gecesinin gündüzünde öğlen namazını kıldıktan sonra sonra dört rekat namaz kılınır. Bu namazın;birinci rekatında Fatiha' dan sonra bir kere Felak suresi, ikinci rekattan sonra bir kere nas suresi, üçüncü rekatta üç kere Kadr suresi, dördüncü rekatta elli kere İhlas suresi okunur.

Miraç'ı anlatan ayetlerde ne yazıyor?

Necm Suresi bu anı şöyle anlatıyor:

- Battığı zaman yıldıza andolsun ki, arkadaşınız (Muhammed) sapmadı ve batıla inanmadı.

- O, arzusuna göre de konuşmaz.

- O (bildirdikleri) vahyedilenden başkası değildir.

- Çünkü onu güçlü kuvvetli biri (Cebrail) öğretti.

- Ve üstün yaratılışlı (melek) doğruldu.

- Kendisi en yüksek ufukta iken.

- Sonra (Muhammed'e) yaklaştı, (yere doğru) sarktı.

- O kadar ki (birbirine) iki yay arası kadar, hatta daha da yakın oldu.

- Bunun üzerine Allah, kuluna vahyini bildirdi.

- (Gözleriyle) gördüğünü kalbi yalanlamadı.

- Onun gördükleri hakkında şimdi kendisi ile tartışacak mısınız?

- And olsun onu, önceden bir defa daha görmüştü.

- Sidretül Münteha'nın yanında.

- Cennetül-Me'vva da onun yanındadır.

- Sidreyi kaplayan kaplamıştı.

- Gözü kaymadı ve sınırı aşmadı.

- And olsun o Rabbinin en büyük ayetlerinden bir kısmını gördü. (Necm Suresi, 1-18)

Miraç kandilinde yapılacaklar

71 Fatiha-i şerife,

33 İnşirah diye meşhur sure,

100 İhlas-ı şerife,

100 Kadir diye meşhur sure,

100 subhanallahi velhemdülillh….

Hızır virdinin her cümlesi 33'er defa okunur.

Miraç kandili nedir?

Miraç Kandili, İslam dininde kutsal sayılan gecelerden biridir. Recep ayının 27. gecesidir. Müslümanlar bu gecede peygamberleri Muhammed' in, Mekke' deki Mescid-i Haram´dan, Kudüs´teki Mescid-i Aksa´ya götürüldüğüne, oradan da gökleri aşarak, Cebrail'in bile giremediği Sidretül Münteha'yı geçerek Allah´ın katına ulaştığına inanırlar. Bu olaya miraç ya da göğe çıkış denirmiraç kandili

Miraç gecesindeki yolculuğun ruhsal bir deneyim olduğu tezine karşı Schimmel gibi bazı araştırmacılar ayette kulunun ruhuyla değil, 'kuluyla birlikte' seyahat ettiği belirtilmesini sunmuştur. Bazı İslam alimleri de Burak adlı bineğin kullanılmasını Miraç'ın tamamen ruhsal bir deneyim olamayacağına kanıt olarak göstermişlerdir.

Miraç'ta kendisine sunulan şarap, bal ve süt dolu üç bardaktan süt bardağını tercih ederek sütü içmiştir. Bu sebeple Anadolu'da çoğu yerde bu gecede süt içme ve dağıtma geleneği olduğu ifade edilmektedir. Bazı yerlerde tatlı da yapılır ve dağıtılır. Konya'da bu geceye “süt gecesi" de denilmektedir.

Beş vakit namaz, bu gecede farz kılınmış, Bakara suresinin iman esaslarını ve dua cümleleri içeren son 2 ayeti tebliğ edilmiş ve şirk koşmayan herkesin cennete gireceği müjdesi verilmiştir. Bu günde genelde Müslümanlar dua eder, tesbih çeker ve Yasin Suresi'ni okurlar, veya camilerdeki programlarda yer alırlar.

Bu olayın bahsi İslam'ın kutsal kitabı Kur'an'da İsra ve Necm Surelerinde geçer. "Bir gece, kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (Muhammed) kulunu Mescid-i Haram'dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa'ya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir; O, gerçekten işitendir, görendir."(İsra :1)

2015 yılındaki önemli günler ve geceler

Mevlid Kandili: 2 Ocak 2015 Cuma

Regaib Kandili: 23 Nisan 2015 Perşembe

Miraç Kandili: 15 Mayıs 2015 Cuma

Berat Kandili:1 Haziran 2015 Pazartesi

Ramazan Ayı Başlangıcı: 18 Haziran 2015 Perşembe

Kadir Gecesi: 13 Temmuz 2015 Pazartesi

Ramazan Bayramı: 17 Temmuz 2015 Cuma

Klavyeşörler amma da arttı ya hu.!!!
 // Adem
Zararlı tavsiyelerde mi bulunmuş editör? Bid'atmiş, bunları istemezsen sen yapma kardeşim, yapanların zarar göreceğinden mi endişelendin yoksa?...
12 Mayıs 2015 Salı 00:27
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler