YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Miraç Kandili namazı nasıl kılınır?
Miraç Kandili namazı nasıl kılınır?
03 Mayıs 2016 11:11
Miraç gecesi namazı nasıl kılınır? Miraç namazı nasıl eda edilir? Miraç gecesinde hangi ibadetler yapılır? Tüm bu bilgileri sizin için derledik...

Peygamberimin semaya yükseldiği gece Miraç gecesidir ve Miraç Kandili olarak idrak edilir. Bu mübarek gecede yapılacak ibadetlerden bir tanesi de Miraç gecesi namazıdır.

Miraç gecesi namazı nasıl kılınır?

Miraç Kandili namazı 12 rekat olarak kılınıyor, namaza nasıl niyet edilir diye merak edenler için aşağıda açıklamasını verdik. Bu gece kutsal sayıldığı için namazın kılınacağı özel bir saat veya vakit tahsis edilmemiş. İslam alimlerine göre geceyi ibadetle geçirmek hayırlıdır.

Miraç gecesi kılınacak namaz on iki rekattır. İki rekatte bir selam verilerek kılınacak olan namaz on iki rekat ile bitirilir. Her rekatte Fatihadan sonra on kere ihlas okunur. Kılınma zamanı yatsı namazı kılındıktan sonra, imsak vaktine kadar ki herhangi bir vakit olabilir. Bu oniki rekat namaz bittiği zaman selamdan sonra yüz defa:

“Sübhanallahi vel hamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyül azim" duası okunur. Ardından da yüz kere istiğfar yapılır.

mirac.jpg

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler