YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Minikti ama büyük mutluluk verdi
Minikti ama büyük mutluluk verdi
26 Mart 2010 18:13
Küçük Yusuf'un böbreği Bursa'daki 15 yaşındaki Serkan'ın yüzünü güldürdü

Gaziantep'te tedavi gördüğü merkezde beyin ölümü gerçekleşen 4 yaşındaki Yusuf Çiğdem'in böbreklerinden biri, Bursa'da 7 yıldır diyalize bağlı olarak yaşayan 15 yaşındaki Serkan Çakır'a takıldı. Baba Kerim Çakır, yıllardır diyaliz makinesine bağlı olan oğluna yaşam piyangosu vurduğunu ifade ederek, "Minik Yusuf'un ailesiyle tanışmak istiyorum. Acıları çok büyük ama artık Bursa'da da bir oğulları olduğunu unutmasınlar" dedi.  
 

Adıyaman'da bir apartmanın 5. katındaki evlerinin penceresinden düştükten sonra beyin ölümü gerçekleşen Yusuf Çiğdem'in, ailesi tarafından bağışlanan böbreklerinden biri, uygun bir hastaya nakledilmek üzere Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Hastanesine getirildi. Böbrek Bursa'ya getirilirken, nakil için uygun olabilecekleri belirlenen 8, 9 ve 15 yaşındaki hastalar da hastaneye çağrıldı. Yapılan doku uyumu testleri sonucunda küçük Yusuf'un böbreğinin, 15 yaşındaki Serkan Çakır'a nakledilmesine karar verildi. Böbrek, UÜ Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Prof. Dr. Bülent Oktay başkanlığındaki ekip tarafından, yaklaşık 3,5 saatlik başarılı bir operasyonun ardından, 7 yıldır böbrek bekleyen Serkan Çakır'a nakledildi. 
 

İLK DEFA BU KADAR GENÇ İKİ HASTA ARASINDA NAKİL YAPTIK    
 

Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Dönmez, üniversitede yapılan 350 ayrı böbrek naklinden ilk defa bu kadar genç bir nakil gerçekleştirdiklerini ifade ederek, "Nakil için 3 hastamızı çağırdık. Serkan hastalarımız arasındaki en uygunuydu. Yıllardır nakil bekleyen hastalarımızdan biriydi. İlk defa bu kadar genç bireyler arasında bir nakil gerçekleştirdik. Operasyonumuz gayet başarılı geçti. Şuan durumu gayet iyi. Kontrol altında tutuyoruz" dedi.  
 

TOMBALA ÇIKMIŞ GİBİ OLDU  
 

Telaşla oğlunun başında bekleyen baba Kerim Çakır (45) ise, yıllardır oğlu için nakil beklediklerini ifade ederek, "Bu haber bizim için tombaladan çıkmış gibi oldu. Allah, böbreği veren minik çocuğun ailesi ve ameliyatımızı yapan doktorlardan razı olsun. Oğlum diyaliz makinesine bağlı olduğu için okuyamamıştı. İlkokul 8. sınıftan eğitim ve öğretimine devam edecek. Oğluma böbreğini bağışlayan minik Yusuf'un ailesiyle de mutlaka tanışmak isterim. Evlat acısı çok büyük ama oğullarının böbreği artık benim oğlumla yaşayacak. Bundan sonra benim oğlum onların da oğludur" diye konuştu. İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler