YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Minik Nehir, piyanoda dünya ikincisi oldu
Minik Nehir, piyanoda dünya ikincisi oldu
11 Ocak 2016 10:24
Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen Uluslararası Cesar Franck Piyano Yarışması'nda, 10 yaşındaki Nehir Özzengin dünya ikincisi oldu.

Yaşar Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, 4,5 yaşında başladığı piyano eğitimini üniversitenin Sürekli Eğitim Merkezi Müzik Akademisi'nde sürdüren Özzengin, sanat direktörlüğünü Belçikalı piyanist Philip Raskin'in üstlendiği yarışmaya katıldı.

Brüksel'de, 27 ülkeden 50'ye yakın yarışmacının katıldığı etkinlikte Özzengin, 2 eserle yarı finali geçti. Özzengin, finalde Ignacy Jan Paderewski'nin "Minuet 50 No:1", Felix Mendelssohn'un "Venetian Gondola" ile Edvard Grieg'in "Troldtog" eserlerini çaldı.

Özzengin, final performansıyla, kategorisinde dünya ikinciliğini kazanmayı başardı.

Nehir'in ailesi, kızlarının şu ana kadar masterclass ve yarışmalar için 2 ülkeden davet aldığını belirtti. Nehir gibi yetenekli çocukların uluslararası alanda Türkiye'nin adını başarıyla duyurmak için pek çok şansa sahip olduğunu vurgulayan aile, imkanların yetmediği yerde sanatsever iş adamları, kurumlar ve vakıfların desteğine ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.


AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler