YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Minik Melek yaşam mücadelesini kaybetti
Minik Melek yaşam mücadelesini kaybetti
13 Haziran 2013 13:07
Doğuştan kalp kası bozulması ve yetmezliği nedeniyle Adana’da beyin ölümü gerçekleştikten sonra yaşamını yitiren altı yaşındaki Utku Yücel’in kalbiyle yaşama tutunan Melek Özcan, dün akşam 09.30 sularında yaşama mücadelesini kaybetti.

Acı haberle yıkılan minik Melek’in anne ve babası, küçük kızlarının cenazesini memleketleri Diyarbakır’a götürmek için harekete geçti. İzmir Valiliği’nin sağladığı maddi imkanla bir uçak firmasından bilet almaya giden baba Muhsin Özcan, yer olmaması nedeniyle sıkıntı yaşadı.

Başarılı bir nakil gerçekleştirilmişti

Doğduktan sonra tam iki yıl boyunca kendisine uygun kalp nakli bekleyen Melek Özcan’a, 28 Şubat 2013 tarihinde Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastanesi’nde, Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Profesör Doktor Öztekin Oto ve ekibi tarafından kalp nakli gerçekleştirilmişti.

Başarılı geçen naklin ardından bir süre hastanede kontrol altında tutulan Melek Özcan, 09 Nisan tarihinde taburcu edildi. Baba Muhsin Özcan, Melek’i önce memleketleri Diyarbakır’a götürdü ancak burada kızının rahatsızlanması üzerine İzmir’e gelip, ev tuttu. Ancak bu durum da Melek’in hayata tutunma mücadelesini başarıyla sürdürmesine yetmedi.

Doktorlar tüm müdahalelere karşı kurtaramadı

Melek’i hemen hastaneye götürdüklerini belirten Muhsin Özcan, doktorların tüm müdahalelerine karşın kurtarılamayan Melek’in yaşamdan koptuğu dün gece saat 09.30’a kadar geçen süreci şöyle anlattı:

“Melek bundan yaklaşık iki ay önce taburcu oldu, taburcu olduktan bir ay sonra kontrolleri olacaktı. Bu, bir ay içerisinde Meleği Diyarbakır’a götürmüştük, 15 gün sonra Melek rahatsızlanmaya başladı, acilen tekrar hastaneye DEÜ’ye getirdik. Melek’e burada müdahale edildi. Melek bir ay içerisinde toparlanıp kendine geldi, on gün önce tekrar taburcu oldu. Melek’in sağlığı için İzmir’de ev kiraladım, Melek’i getirdim buraya. Daha bir hafta geçti, tekrar fenalaşmaya başladı, nefes darlığı başladı, hastaneye yatırdık üç gün önce. Hastanede bir gün kaldı, ertesi gün yine rahatsızlandı. Dün sabah saatlerinde bitkin ve tükenmiş durumdaydı. Onu anjiyoya aldılar, biyopsi olması gerekiyordu ve biyopsi sırasında kalbi durdu. Zaten biyopsiyi de gerçekleştiremediler. Solunum cihazına bağlamışlar, müdahale etmişler, tekrar kalbine müdahale etmişler. Ondan sonra yoğun bakıma almışlar, tekrar nabzı bir atıp bir çıkıyormuş. Doktorlar tüm müdahalelere rağmen kurtaramadı yani.


Dün saat 9.30-10.00 sularında vefat etti.”

Cenazemiz şu anda kalmış durumda

Acılı baba Muhsin Özcan, İzmir Valiliği’nin verdiği maddi imkanla sabah saatlerinde havayolları firmasına geldi ancak cenaze için kargo bulunmasına karşın yolcu yeri bulamadı. Özcan, “Ben şu anda Meleği memlekete götürmek istiyoruz ama nasıl götüreceğiz biz de bilmiyoruz. Şu anda uçaklarda yer de yok. Cenazemiz şu anda kalmış. Mağdur durumdayız. Nasıl götüreceğiz biz de bilmiyoruz. Sağlık Bakanlığı’ndan bize yardımcı olmalarını istiyoruz” dedi.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler