YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Minik Lütfi'nin yaşaması için İLİK NAKLİ gerekli
Nakil için gerekli 10 bin lira ailede yok ve iki gün içinde bulunmalı
Minik Lütfi'nin yaşaması için İLİK NAKLİ gerekli
02 Temmuz 2009 / 11:45 Güncelleme: 02 Temmuz 2009 / 00:00

Ailesi yoksul olan üç yaşındaki Lütfi'nin yaşaması için ilik nakli şart. Ancak bunun için gerekli 10 bin lira ailede yok ve iki gün içinde bulunmalı


Ağır bağışıklık sistemi hastalığı nedeniyle yaşaması için ilik nakli zorunlu olan üç yaşındaki Lütfi’ye Almanya’da bulunan ilik, parasızlık nedeniyle Türkiye’ye getirilemiyor.
22 yaşındaki Hilal Höl 16 yaşındayken amcasının oğlu Bilal ile evlendirildi. Hilal ve Bilal’in üç çocukları oldu. Lütfi ismini verdikleri bebeklerine doktorlar ağır bağışıklık sistemi hastalığı teşhisi koydu. Hastalığın nedenlerinden biri akraba evliliğiydi.


Yaşaması için kardeşi doğdu ama
Lütfi’nin bu hastalıkla yaşaması mümkün değil. Ancak yoksul aile gerekli parayı bulamadığı için Lütfi’nin tedavisi ertelendi. Sonunda borç para bularak Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gittiklerinde doktorlar minik Lütfi için ilik naklinin şart olduğunu söyledi. Kardeşten yapılan ilik nakli daha uygun olduğu için Lütfi’nin annesi Hilal ve babası Bilal oğullarının yaşaması için bir çocuk dünyaya getirmeye karar verdiler. Rahim ismini verdikleri bir erkek çocukları oldu. Ancak yeni bebeklerine yapılan tahlillerde doku uyumu sağlanamadı.
Hemotoloji Derneği tarafından Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne hastanın doku grubu haritası gönderildi. Bilgisayar kanalıyla Türkiye ve Avrupa’da uygun ilik taraması yapıldı. Uygun ilik yurtdışında bulundu.
Ancak Lütfi’nin ailesi parası olmadığı için bu fırsatı kaçırdı. Şimdi Almanya’da uygun bir ilik bulunduğu haberini doktorlar Lütfi’nin ailesine verdi. Uygun iliği Türkiye’ye getirmek ve masrafları karşılamak için sadece 10 bin TL gerekiyor. Halı yıkama işinde çalışan Lütfi’nin babası şimdi bu 10 bin TL’yi arıyor.


Parasızlıktan sinir krizi
Daha önce uygun iliği Türkiye’ye getiremeyen anne ve babası tekrar aynı çaresizliği yaşamak istemiyor. Annesi 10 bin TL lazım olduğunu duyduğunda sinir krizi geçirerek hastaneye kaldırıldı. Parayı bulmak için de sadece iki gün var.
Lütfi’nin anneannesi Ayşeana Höl, bu hafta içinde paranın bulunması gerektiğini, bugüne kadar bir oyuncağı bile olmayan torununu kurtarmak için yardımseverlerin desteğini beklediğini söylüyor.
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Pediatrik Hematoloji Bölüm Dalı Başkanı Prof. Dr. Ümran Çalışkan, Lütfi’ye ilik nakli yapılmak zorunda olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Annesinin, babasının ve kardeşlerinin dokuları uymadı. Almanya’da uyan bir ilik bulundu. Almanya’dan iliğin gelebilmesi için yaklaşık 10 bin TL’nin ilgili yerlere yatması gerekiyor. Aile gerçekten bu konuda çok perişan.” Prof. Dr. Çalışkan, normalde çok seyrek görülen hastalığa, Türkiye’de akraba evlilikleri olduğu için zaman zaman rastlanabildiğini belirtti.


 


 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler