YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Minik Efe son yolculuğuna uğurlandı
Minik Efe son yolculuğuna uğurlandı
22 Temmuz 2013 15:19
6 yıldır lösemi tedavisi gören ve ilik nakli bekleyen 9 yaşındaki Emir Efe Cömert, doğum gününe iki gün kala dün akşam hayatını kaybetti.

Tabutu çok sevdiği Fenarbahçe'nin bayrağına sarılı Minik Efe, son yolculuğuna uğurlandı. Minik Efe'nin babası Aydın Cömert, "Çapa Tıp Fakültesi'ne yılda 550 müracaat var ancak bunların 40'ına nakil yapılabiliyor" diyerek duruma tepki gösterdi.  
 
9 yaşındaki Emir Efe Cömert, 6 yıl önce lösemi hastalığına yakalandı. Efe'ye uygun ilik bulunması için sosyal medyada kampanyalar başlatıldı. Ancak minik Efe'nin bedeni, hastalığa daha fazla dayanamadı. Efe Cömert, doğum gününe iki gün kala dün akşam hayatını kaybetti.
 
Emir Efe Cömert’in Beylikdüzü Fatih Sultan Mehmet Camii’nde öğle namazı ardından cenaze tören düzenlendi. Cenaze töreninde Efe'nin annesi Nigar Mutlu ve babası Aydın Cömert güçlükle ayakta durabildi. Musalla taşına konulan Efe'nin tabutunun üzerine çok sevdiği Fenerbahçe'nin bayrağı ve isminin yazılı olduğu forma örtüldü. Minik Efe'nin tabutu, kılınan cenaze namazının ardından toprağa verilmek üzere Kavaklı Mezarlığı'na götürüldü.
 
Cenaze töreninde konuşan Efe'nin babası Aydın Cömert Türkiye'nin kemik iliği bağışı konusunda çok yetersiz bir ülke olduğunu belirterek, "Niye biz özel kuruluşlarla çalışamıyoruz. Ben Amerika'daki bir verici bankasını bulacağım, kendi çabalarımla oradaki donörlere ulaşacağım. Oradaki donörlerden çalışmaları Türkiye'ye aldırtacağım ve kemik iliğini nakledecek olan kadroya vereceğiz. Halbuki bunların hepsini özel kuruluşlar da yapabilir, Çapa Tıp Fakültesi de yapabilir" dedi.
 
Kemik iliği nakli konusunda gereksiz bürokrasiler ve çekişmeler olduğunu da söyleyen acılı baba, "Kontrol mekanizması yok. 'Vatandaş kendi başının çaresine baksın' deniyor. Bazı hocalardan bunu da duyduk. 'Bizimle çalışmak istemiyorsanız alın dosyanızı, başınızın çaresine bakın' sözlerini de duyduk. Efe gibi bir çok çocuğu kaybediyoruz böyle. Yılda 550 müracat var Çapa'ya. Ancak yılda 40 tane nakil var. Peki kalan 510 donör ne oluyor. Bekliyor. Yaşarsa yaşar" ifadelerini kullandı.
 
Basın mensuplarının sorularını gözyaşları içerisinde yanıtlayan Efe'nin halası Metiye Çiftçi ise kemik iliği bağışı konusunda vatandaşların bilgilendirilmesi gerektiğini ifade ederek, "Donör olmak sanki bir organ veriliyormuş gibi bir izlenim var halkımızda. Halbuki o kadar basit ki. Kan veriliyor gibi ilik veriliyor günümüzde ve nakil yapılıyor. O kadar basitleşti ama halkımız bunu bilmiyor ve vericilerimiz son derece yetersiz. Kampanyalar neden yapılmıyor. Buradan yetkili bakanlara sesleniyorum. Neden bu kadar basit bir şeye sistem kurulamıyor. Başka Efeler ölmesin, bizim Efemiz gitti." şeklinde konuştu.

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler