YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Milyonlarca gence GSS müjdesi
Milyonlarca gence GSS müjdesi
23 Ocak 2016 19:03
Hükümet, gençlerin en büyük sorunlarından olan GSS'ye çözüm getiriyor. Bundan böyle, üniversite ve liseyi bitiren gençlerin Genel Sağlık Sigortası primlerini, 2 yıl boyunca devlet ödeyerek borçlarını silecek.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre, geçtiğimiz dönemde özellikle 18 ile 25 yaş arasındaki gençlerin büyük bir problemi ortaya çıkmıştı. 

Bu gençler ailelerinin yanında kalıyor ve eğer eğitime devam edemiyorlarsa kaymakamlıklara gidip gelir testi yaptırarak her ay ortaya çıkan primi ödemek zorundaydılar. 

Eğer bunu yapmazlarsa kendilerine yüklü miktarda prim borcu çıkacak ve üstelik hastaneden de sosyal güvenlik şemsiyesi ile yararlanamayacaklardı. Seçimler öncesinde AK Parti'nin vaatlerinden birisi de bu gençlere getirilen 'ücretsiz hastane hizmeti' olmuştu. 

DETAYLARDA NE VAR? 

Şimdi TBMM'deki torba yasa ile bu problem tamamen ortadan kaldırılıyor ve gençler borçyükünden kurtarılıyor. Mevcut uygulamada 18 yaşını dolduran gençler eğer liseye ve üniversiteye gidiyorsa 25 yaşına kadar Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ödemiyor. 

Ama bu gençler mezun olduklarında ya da üniversiteyi kazanamadıklarında sorun ortaya çıkıyor. Yeni düzenleme ile okuma mecburiyeti ortadan kaldırıldı. Liseyi bitiren bir genç üniversiteyi kazanmasa da 20 yaşına kadar 2 yıl prim ödemeyecek. 

Bu primleri devlet ödeyecek ve hastane hizmetlerinden yararlanacak. Üniversitede ise mezun olduktan sonra yine 2 yıl prim devletten olacak. Yaş sınırı 25 olacak. 

ŞARTLAR

Lise mezunu için yaş sınırı 20.

Üniversite mezunu için şaş sınırı 25. 

Sistemden yararlanmak için sigortalı çalışmamak gerekiyor. 

Sistem mezuniyetin ertesi gününden itibaren 2 yıl süreyle primi ödüyor. 

Bu uygulamadan GSS borcu olanlar da yararlanıyor.

İŞTE SİLİNEN BORÇLAR

Aylık olarak ödenecek primler eve giren gelirin hanede yaşayan kişiye bölünmesiyle ortaya çıkan rakama göre belirleniyor. Gençler 2 yıl bu paraları ödemeyecek.

Gençler için GSS primlerinin devlet tarafından ödenmesinin dışında onların hayatını kolaylaştıracak birçok konu da yasalaşma aşamasında. İşte diğer yenilikler: 

*Pasaport harcı ödenmeyecek. 

*Yeni işe geren gencin 1 yıllık maaşını devlet ödeyecek. 

*Kendi işini kuran gençler 3 yıl vergiden muaf olacak. 

*İşini kurmak isteyen gence 50 bin liraya kadar hibe verilecek. 

*İsteyen girişimci gence 50 bin liralık hibenin dışında 100 bin liraya kadar faizsiz kredi de verilecek

Aman büyük müjde
 // Mehmet
Çocuğun oyuncağını elinden alıp bak sana ne aldım diyerek geri vermek kabilinden bir hareket . Gss yi zaten bu hükümet getirdi haraç gibi . Ak partiye oy verdik diye her hareketini tasvip edecek değiliz ....
23 Ocak 2016 Cumartesi 21:36
"
 // AZMİ
Peki zor şartlarda primini ve faizini ödeyen gençler mağdur edilmiş olmaz mı Yani her zaman ki gibi borcunu zamanında ödeyen mağdur edildi sallayıp ödemeyen mükafatlandırıldı.Mağdur olan kişilerede geçmişte ödediği kadar ücretsiz gss den yaralanma imkanı sağlanmalı tabi geliri düşük olana....
23 Ocak 2016 Cumartesi 19:40
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler