YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Milli Piyango talihlisi Ahmet Bayram intihar etti
9 çocuk babası Erzurumlu Bayram'a büyük ikramiye şans getirmedi
Milli Piyango talihlisi Ahmet Bayram intihar etti
11 Nisan 2009 / 11:28 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Milli Piyango'nun 2005 yılındaki çekilişinde, biletine 5 milyon TL'lik ikramiye isabet eden 9 çocuk babası Ahmet Bayram dün akşam intihar etti. Bayram'ın intihar sebebinin kumar ve evlilik dışı ilişkisi olduğu iddia edildi.


Erzurumlu Ahmet Bayram'ın (43) hayatı 2005 yılbaşında çeyrek biletine büyük ikramiyenin isabet etmesiyle bir anda değişti. Uzun süredir işsiz olan 9 çocuk babası Bayram, hemen ailesiyle birlikte Ankara'ya giderek 5 milyon liralık ikramiyenin 4'te biri olan 1 milyon 250 bin TL'sini aldı. Parasıyla ilk iş olarak kendisine peruk alan Bayram, İstanbul'a taşındıktan sonra kendisini gece hayatına verdi.


 BANYODA KENDİNİ ASTI


Günler ilerledikçe ailesinden uzaklaşan Ahmet Bayram, iddiaya göre bir gece kulübünde tanıştığı kadınla birlikte yaşamaya başladı. 5 aylık hamile olduğu öne sürülen bu kadından da bir çocuk bekleyen Bayram, dün akşam saatlerinde ailesinin Pendik'te yaşadığı eve gitti. Çok borcu olduğunu söyleyerek eşinden üzerine yaptırdığı gayrimenkullari satmasını isteyen Bayram olumsuz yanıt aldı.


 Saat 23.00 sıralarında banyoya giren Bayram'dan uzun süre ses çıkmayınca büyük kızı kapıyı zorlayarak içeriye girdi. Babasının kalorifer borusuna asılı cesediyle karşılaşan genç kız çığlık çığlığa yardım istedi. Polisin eve gelmesinden sonra yapılan incelemenin ardından Bayram'ın cesedi Pendik Devlet Hastanesi morguna götürüldü.


 KUMAR VE GECE HAYATI


 Ahmet Bayram'ın gece hayatı ve kumar düşkünlüğü olduğu ve bu yüzden de kısa sürede kendi üzerine kayıtlı olan gayrımenkullari tek tek sattığı öğrenildi. Parası bitince eşinin üzerine kayıtlı olan gayrımenkulleri satmak istediği bu yüzden de evde sık sık huzursuzluk olduğu iddia edildi. Bayram'ın bir komşusu yaptığı açıklamada, "Ahmet Bey mütevazi bir insandı. 9 çocuğu vardı. Milli Piyango'dan kazandığı paraları gayrimenkule yatırdı. Başka bir dostu vardı. Onunla sorunları olduğunu biliyoruz. İnsan iki taraflı olunca tabii ki huzursuz oluyor" şeklinde konuştu.


 "TEHDİTLER ALIYORUM" DEMİŞTİ


 Piyango talihlisi olduğunu açıkladıktan sonra tehditler aldığını öne süren Ahmet Bayram, 2005 Aralık ayında savcılığa başvurmuştu. Bayram başvurusu sonrası yaptığı açıklamada, "Ben bu memlekette kimseye haraç vermem. Ben garibanlığı çektim, eğer garibansa yardım ederim. Ama tehdit, haraç zoruyla ben babama bile para vermem. Evimi telefonla rahatsız ediyorlar. Cep telefonumla da beni tehdit ediyorlar. 'Çocuğunu kaçırırız diyorlar' Ben bir çocuğumu o paraya değişmem ama kimseye de haraç vermem. Beni tehdit edenleri tanımak için gerekirse o parayı devlete veririm" demişti.


 Bayram'ın intiharıyla ilgili inceleme sürüyor. (HÜRRİYET)


 


TALİHKUŞU KİMSENİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRMEDİ
 
Milli Piyango İdaresi'nin yılbaşı çekilişi için belirlediği 20 milyon YTL'lik büyük ikramiye, kısa yoldan zengin olmak isteyenlerin hayallerini süslüyor. Bilet bayileri önünde uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlar, 9 Aralık'ta satışa çıkan biletlerin büyük çoğunluğunu tüketti.  
 
Uzmanlar ise çok büyük meblağlara ulaşan ikramiyelerin kazananlara da kaybedenlere de zarar veren önemli yan etkileri olduğuna dikkat çekiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı da piyangonun haram olduğu ve buradan elde edilen paranın haram kazançlar arasında yer aldığına vurgu yapıyor.


Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Arif Verimli, insanların gerçekleşme ihtimali yaklaşık 4 milyonda bir olan bir hayal üzerine rüyalar kurduğunu ifade etti. Çekilişten önce büyük beklentilere giren vatandaşların ikramiye kazanamayınca büyük bir hayal kırıklığına uğradığını söyleyen Verimli, "Sonuçta lüzumsuz, anlamsız ve gerçekçi olmayan depresif bir tablo çıkıyor karşımıza." dedi. Dinî anlamda şükretmek, bilimsel anlamda ise gerçekçi davranmak gerektiğini söyleyen Verimli, bilet almayan insanların hayatlarından bir şey eksilmeyeceğini vurguladı. Verimli, "Milli Piyango İdaresi reklamlarında kullandığı 'Ya çıkarsa' ihtimali ile, patolojik olarak normal olmayan, kumar oynarken oluşan zihni süreçleri toplumda hakim hale getiriyor." diye konuştu.


İnsanların, şans oyunlarına hayatlarını değiştirecek birer kumar olarak yaklaştığını dile getiren Prof. Dr. Nevzat Tarhan ise kaybetme ihtimalinin kabul edilmek istenmediğini söyledi. "Büyük beklentilere giren kişiler çekilişi kaybettiklerinde sanki hak ettikleri bir şeyi kaybediyor duygusu içinde travma etkisi yaşıyor." diyen Tarhan, birkaç kişiyi sevindiren organizasyon sonucunda milyonlarca insanın ruhsal problemler yaşadığını hatırlattı. Psikiyatrist ayrıca, Milli Piyango çekilişinin, emeğin değerine karşı yapılan büyük bir saygısızlık olduğunu da ifade etti.


Kazananlar şoka giriyor


Milli Piyango çekilişlerinin kazananlar açısından daha tehlikeli olduğunu belirten uzmanlar büyük ikramiye talihlilerinde 'olumlu şok' adı verilen psikolojik bir problemin ortaya çıktığını da vurguladı. En sağlıklı insanın bile hayatında bir anda gerçekleşen bu büyük değişimin altından kalkamayacağını ileri süren Prof. Dr. Nevzat Tarhan, eline geçen parayı emeğiyle kazanmayan insanın zihinsel ve duygusal olgunluğa ulaşamadığını vurguladı. Tarhan, kişiye çalışıp hak etmediği bir parayı vermenin hayatında tolere edemeyeceği bir değişikliğe sebep olduğunu söyledi. "Beyin hak etmediği bir ödülle karşılaştığı için bunu tolere edemiyor ve travma etkisiyle beyin kimyasını bozan bir etki ortaya çıkıyor." diyen Tarhan, tansiyon ve kalp üzerinde ciddi etkileri bulunan bu travmanın birçok uzun süreli psikofizyolojik hastalıklara sebep olabileceğine dikkat çekti.


Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan, Milli Piyango bileti almanın ve bu yolla para kazanmanın dinimizde haram olduğunu belirterek, "Milli Piyango, dinimizin hükmü gereği helal değil, haramdır. İnsanlar helal yoldan kazanç sağlamalıdır." tavsiyesinde bulunuyor.


Üç defa büyük ikramiye kazandı, şimdi ayakkabı boyacısı


1979, 1982 ve 1984 yıllarında üç defa büyük ikramiye kazanan Mustafa Savgan ise şu an Cağaloğlu'nda ayakkabı boyacılığı yapıyor. İkramiye kazanır kazanmaz eşinden ayrılmak isteyen, başaramayınca da kendi ifadesiyle 'öldükten sonra paralar ona kalmasın diye' harcamaya başlayan Savgan, tüm kazandıklarını kısa sürede bitirmiş. "150 memurun maaşını 2 ayda yiyordum. Lokantalarda ödediğim hesabın 5 katı bahşiş bırakıyordum." diyen Savgan'ın yaşadıkları 'Kaybedebilme Kabiliyeti' isimli bir belgesele konu oldu.


Bereketini göremedim


Milli Piyango'nun 1995 yılı büyük ikramiye talihlisi Ayhan Yalçınkaya "Kazandığım para bana hep uğursuzluk getirdi." diyerek memuriyete geri dönmek istedi. Yılbaşı çekilişinde kazandığı 10 milyar liranın ardından memuriyetten istifa eden Yalçınkaya girdiği hiçbir işte başarılı olamadı. Yalçınkaya, "Emek harcamadan kazandığım o paranın bereketini hiç göremedim, ne iş yaptıysam hep iflas ettim." dedi.


Hep ayrılık getirdi


Muğla'nın Fethiye ilçesinde Yakacık köyünde yaşayan 33 yaşındaki Özcan Arıkan, aldığı çeyrek bilete 3 milyon YTL isabet edince eşini ve çocuğunu terk edip ortadan kayboldu. Sayısal Loto'dan 230 milyar lira ikramiye kazanan Samsunlu Ekrem Çetin, parayı kazanır kazanmaz 45 yıllık eşinden boşanmak için dava açtı. Denizli'nin Çivril ilçesinde yaşayan 2 çocuk babası Osman Kaplan büyük ikramiyeyi kazanınca yaptığı ilk iş eşinden boşanmak oldu. Yeşim Akyol, büyük bir marketin kendisine hediye ettiği bilete 2 trilyon lira isabet edince evliliğini sadece 19 ay sürdürebildi.


O uğursuz paradan kuruş kalmadı


ABD'li Jack Whittaker 2002 yılında piyangodan 410 trilyon lira kazandı. Evi 7 defa soyulan Whittaker'ın torunu da fidyeciler tarafından öldürüldü. Alkol ve uyuşturucu bağımlısı olan piyango talihlisi derbeder bir hayatın ardından parasını son damlasına kadar tükettikten sonra "Mutluyum, çünkü o uğursuz paradan kuruş kalmadı." dedi. İngiltere'de lotodan yaklaşık 23,5 trilyon lira kazanan Michael Carroll, uyuşturucu yüzünden karısı ve çocuğu tarafından terk edildi. Kanada'da lotodan 8,5 milyon dolarlık büyük ikramiye kazanan Gerald Muswagon parasını, lüks arabalar, alkol ve uyuşturucuya harcadı ve intihar etti. (ZAMAN)
 


 

 // Kibar
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
13 Ağustos 2017 02:47
 // Kibar
Sizin gazeteciliyinixin canı cehenneme doğruları yazın ben eşimi defnettiyimde yüzün sol tarafında koca bir Faça izi vardı ölmeden 5 gün önce eski eşi tarafından yapıldı bunları yazın ölmeden bir hafta önce nasıl darp ettiklerini yazın kaldırarak eski eşi elinden aldı yerleri sonra da dayak attırdı beni eşim pendik karakoluna götürdü onla birlikte şikayette bulunmak için ben kabul etmedim üstüne ben hamile halim le dayak yedim...
13 Ağustos 2017 02:41
 // Kibar
Gerixakalilar ancak atın tutun ben kibar bayram evlilik dışı iliskiymis ancak bilmeden konuşun dost Muş ne boş boş konuşuyor sunuz sizin medyaliginizin canı cehenneme ahmet bayram benle resmi nikah yapmadan 11 yıl önce boşanmış siz ne bilmeden yazıp duydunuz allahın cezalari...
13 Ağustos 2017 02:12
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler