YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Milli parklar doğa eğitimi üssü oluyo
Milli parklar doğa eğitimi üssü oluyo
06 Kasım 2013 13:27
Öğrencilere doğa eğitiminin milli parklarda oluşturulan ziyaretçi tanıtım merkezlerinde verilmesi planlanıyor.

Türkiye tarihi ve sosyal açılardan olduğu gibi biyolojik çeşitlilik açısından da bir köprü ve kavşak noktası olarak yeryüzündeki 37 ayrı bitki coğrafyası bölgesinden üçünün (Avrupa–Sibirya, Akdeniz ve İran–Turan) kesiştiği coğrafya olması nedeniyle zengin bir biyolojik çeşitliliğe sahip.

Bu özelliğinden dolayı tüm yurtta koruma altına alınan 40 adet milli park mevcut. İşte bu milli parklarda öğrencilere doğa eğitimi verilmesi planlanıyor. Bu amaçla ilk merkez, Bolu'ya 40 kilometre uzaklıkta bulunan Abant Tabiat Parkı'nda oluşturuldu.

Alt yapı çalışmaları devam eden proje ile ilgili ayrıntıları aktaran Doğa Koruma Milli Parklar 9. Bölge Müdürü Erdem Karaağaç, "Önümüzdeki yıl çalışmalarımız devam edecek. Hem halkımızın, özellikle öğrencilerimizin doğayı yerinde tanımaları için bilinçleri için doğa müzesi ve ziyaretçi merkezlerini öncelikle Abant'da oluşturduk. Abant Tabiat Parkı'nda bir tanıtım noktası oluşturuldu tabi bu geliştirilecek sadece onunla sınırlı kalmayacak.

Öğrenci grupları ve Milli Eğitim ile işbirliği yaparak oradaki görevli arkadaşlarımızla tanıtım da sağlanacak. Bu uygulamayı da başka yerlerde olabilecek şekilde arttırmayı ve eğitim bazlı bir çalışma da yamayı düşünüyoruz. Sadece doğa güzelliklerini tanıtma değilde gençlerin ve çocukların doğayı yerinde öğreneceği olanakları sağlamayı düşünüyoruz." dedi

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler