YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Mezarlıkta huzur bulunur mu?' demeyin! İZLE
Ağrılı Ali Asker Bozan en büyük huzuru çalıştığı kabristanda buluyor
'Mezarlıkta huzur bulunur mu?' demeyin! İZLE
17 Ağustos 2009 / 16:05 Güncelleme: 17 Ağustos 2009 / 00:00

Mezarlıkta huzur bulunur mu demeyin. Ağrılı Ali Asker Bozan en büyük huzuru çalıştığı kabristanda buluyor. 


16 yıldır mezarcılık yapan Bozan, işini o kadar çok seviyor ki diğer babalar gibi çocuklarım doktor, mühendis, avukat olsun demek yerine "mezarcı" olsun diyor. 


Bozan Kabristan sevgisini şu cümlelerle anlatıyor.


''Benim babam bu işi 35 yıl yaptı. Babam, bu işte çalışırken beni yanında gezdirirdi. İleride bu işi bana bırakacağını söylerdi. Haklı da çıktı. Ben de 10 yaşında olan çocuğum Hüseyin Bozan'a, bu kutsal görevi bırakacağıma inanıyorum.''


BOŞ VAKİTLERİNDE MEZAR KAZIYOR
 


Kabristanın bakımından ve bütün işlerinden sorumlu olduğunu bildiren Bozan, ''Yakınlarını kaybeden bazı aileler beni arayarak yardım istiyor. Ölünün yıkanmasından defnedilmesine kadar bütün işlemleri ben yürütüyorum'' dedi.
 


En büyük sıkıntıyı kış mevsiminde yaşadığını ifade eden Bozan, ''Kış mevsiminde ilimiz eksi 40 dereceleri görüyor. Ben de yazın boş vakitlerimde mezar kazarak, kışa hazırlık yapıyorum. Bu şekilde kış ayında fazla zorluk çekmiyorum'' şeklinde konuştu.  
 
EN BÜYÜK HUZURU KABRİSTANDA BULUYOR
 
Gününün büyük bölümünü mezarlıkta geçirdiğini, sadece alışveriş yapmak için ayrıldığını anlatan Bozan, ''İşimi bitirir bitirmez hemen mezarlığa geri dönüyorum. Çünkü mutluluğu burada buluyorum. Gittiğim her yerde dedikodu yapıldığını görüyorum. O tür ortamlardan kaçarak, buraya geliyorum. Huzuru burada buluyorum'' dedi.
 


ZAMAN ZAMAN ÖLÜLERLE DERTLEŞİYORUM


 ''Sonuçta dünyada hangi mevki ve makamda olursak olalım, geleceğimiz yer burasıdır. Ölen kişinin defnedilmesi sırasında kabristan, yakınlarıyla dolup taşıyor. Defin işleminin ardından herkes gidiyor. Sadece ben kalıyorum. Bende gidip ölüyle dertleşiyorum.''
 


Evi ile mezarlık arasında sadece bir duvar bulunduğunu ifade eden Bozan, ''ölümle iç içe yaşıyorum. Kendimin ve ailemin mezarını şimdiden hazırladım. Ölümden korkmuyoruz'' diye konuştu.


İŞTE MEZARLIKTA HUZUR BULAN ADAM


YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler