YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mezar kazıcılığı yaşam tarzı oldu
Mezar kazıcılığı yaşam tarzı oldu
28 Şubat 2013 13:40
Çoğu insan için gizemli bir meslek olarak kabul edilen mezar kazıcılığı, Kahire'de mezarlıkta çalışan Muhammed Abdülkerim için bir yaşam tarzı haline geldi.

 

Mısır'ın başkenti Kahire'nin el-Mücavirin Mahallesi'nde mezar kazıcı yardımcılığı yapan 52 yaşındaki Abdülkerim, Ticaret Meslek Lisesi Muhasebe Bölümü'nden mezun olduktan sonra baba mesleği olan mezar kazıcılığına başladığını, babası öldükten sonra bu mesleği hiç ara vermeden sürdürmüş.
 
Mezar kazıcısı ile yardımcısı arasında fark olduğunu söyleyen Abdülkerim, ''Yardımcının görevi vefat haberini alınca başlar. Mezarlıkta çalışanlarla birlikte çukuru kazarız. Mevtayı kabre koyduktan sonra doğrudan toprakla temas etmemesi için üzerine blok şeklinde taş koyarız ve daha sonra toprakla mezarı kapatırız. Mezar kazıcı, yardımcısına defin için talimat veren ve müşterilerinden bunun karşılığında ücret alan kişidir'' dedi.
 
Mezar kazıcılığı yapan kişinin insanın sonunu gördüğü için bu durumdan ibret aldığını dile getiren Abdülkerim, bu alanda çalışanların tüberküloz ya da alerjik astıma yakalandıklarını ifade etti.
 
 
AA
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler