YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Mevsimlik işçi felaketi'' artık son mu buluyor?
Yaz mevsimiyle birlikte işçilerin göçü de başladı
''Mevsimlik işçi felaketi'' artık son mu buluyor?
28 Haziran 2009 / 12:40 Güncelleme: 28 Haziran 2009 / 00:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, fındık işçileri ile mevsimlik çalışanlar hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü, 81 il valiliği ve Jandarma Genel Komutanlığı'na bir genelge yolladı.


Bakan Atalay, genelgede mevsimlik tarım işçilerinin kamyon ve kamyonet kasaları ile traktör römorklarında şahsi eşyaları ile birlikte sağlıksız ve güvensiz şartlarda taşınmalarının engellenmesini istedi.


Yaz mevsimiyle birlikte işçilerin göçü de başladı. Yollarda meydana gelen trafik kazalarında her yıl onlarca mevsimlik işçi can veriyor. İçişleri Bakanlığı, yayınladığı genelge ile yetkililerin gerekli önlemleri almalarını istedi. Fındık toplamak ve diğer tarım ürünlerinin ekimi, dikimi ve hasadını yapmak amacıyla mevsimlik tarım işlerinde çalışan çok sayıda vatandaşın her yıl bulundukları illerden başka illere göç ettiğini hatırlatan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ulaşım, barınma, sağlık ve çalışma şartları bakımından olumsuzluklar yaşandığına dikkat çekti.


Özellikle Karadeniz illerinin yoğun göç vermesi nedeniyle bölgeden işçi temin edilemediği ve fındık toplamak için dışardan işçiye ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Atalay, işçilerin can ve mal güvenliğinden sağlıklarına, eğitimlerinden dar gelirli ailelere, barınmalarından üreticiler arasında yaşanabilecek ihtilafa kadar birçok konuda önlem alınmasını istedi.


BAKAN ATALAY'IN TEDBİR ALINMASINI İSTEDİĞİ KONULAR


Uzun mesafelerden gelen mevsimlik tarım işçilerinin kamyon ve kamyonet kasaları ile traktör römorklarında şahsi eşyaları ile birlikte sağlıksız ve güvensiz şartlarda taşınmaları engellenecek. Trafiğe uygun araçlarda taşınabilmeleri için gerekli tedbirler alınacak ve trafik denetimleri yapılacak. Buna ilave olarak işçilerin yerleşim ve konaklama yerlerinden bahçelere veya çalışacakları tarım arazilerine taşınmaları sırasında da can ve mal güvenliklerini sağlayacak tedbirler alınacak.


Toplu yerleşim ve konaklama alanlarına yerleşebilecek mevsimlik tarım işçi ve ailelerine yönelik periyodik olarak mobil sağlık hizmeti verilmesi ve sağlık taraması yapılması hususunda gerekli tedbirler alınacak. Ayrıca, fakir ve yardıma muhtaç olup sağlık güvencesi bulunmayanların ilaçlarının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarından karşılanması yolunda gereken yapılacaktır.


Mevsimlik tarım işçilerinin can ve mal güvenliklerinin sağlanması bakımından heyelan, sel ve taşkınlıklara maruz kalabilecekleri vadi, ırmak ve dere yataklarına yerleşerek zarar görmelerini önleyici tedbirler alınacak. Güvenlik içerisinde ve uygun şartlarda barınma ve konaklama yaptıkları yerlerde temiz içme suyu ve diğer ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olunacak.


Barınma ve konaklama alanlarının özellikle keneler ve zararlı haşerelere karşı ilaçlanması il ve ilçe tarım müdürlükleri tarafından sağlanacak. Mevsimlik tarım işçilerinin okul çağındaki çocuklarının eğitim ve öğretim dışı kalmamaları için gerekli tedbirler alınacak. Gerektiğinde taşımalı eğitim uygulaması çerçevesinde bu çocuklarımızın da ev ve okulları arasındaki ulaşım sorunu çözülecek.


Tarım ürünleri hasadının düzenli ve sağlıklı yapılabilmesi ve işçiler ile üreticiler arasında ihtilafa sebebiyet verilmemesi bakımından valiliklerimizce iş sahipleri ve işçilerin de görüşleri alınarak gereken düzenlemeler yapılacak.


Mevsimlik işçilerle ilgili yukarıda zikredilen konulardan görev alanlarına girenler İl İstihdam ve Mesleki Eğitim kurullarında değerlendirilerek karara bağlanacak ve bu doğrultuda tedbir planı hazırlanacak.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler