YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Mevlana ve Mevlevilik yanlış biliniyor"
"Mevlana ve Mevlevilik yanlış biliniyor"
12 Aralık 2014 18:19
Mevlana'nın torunu Faruk Hemdem Çelebi; "Mevlana ve Mevlevilik hakkında yanlış bilinenleri, kurulacak vakıfla ortadan kaldıracağız" dedi.

Çelebi makamının son temsilcisi ve Uluslararası Mevlana Vakfı Başkanı Faruk Hemdem Çelebi, Mevlana ve Mevlevilik hakkında yanlış bilinenlerin giderilmesi için vakıf kurulacağını açıkladı.

Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu olan Faruk Hemdem Çelebi, Taksim İnnpere Hotel'de basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Mevleviliğin önde gelen temsilcilerinden Fatih Çıtlak, Hüseyin Top ve Kadri Yetiş de katıldı.

Basının karşısına sadece bir derviş olarak çıkmak istediğini ancak son zamanlarda Mevlana ve Mevlevilik hakkında ortaya çıkan yanlış anlamalardan dolayı bu basın toplantısını düzenlediğini kaydeden Çelebi, Mevlana'nın kanını taşıdığından dolayı mesuliyetli olarak doğduğunu söyledi.

Büyük dedesi Abdulhalim Çelebi'nin ilk mecliste ikinci başkan olarak görev yaptığını ve İstiklal Madalyası sahibi olduğunu aktaran Çelebi, şöyle devam etti:

"Bizler, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına saygılı ve Atatürk ilkelerine bağlı olarak büyüdük. Son zamanlarda, 'Biz Çelebi ailesindeniz ve makam Çelebisi'yiz' diyenler çıktı. Bunlar yola zarar vermekten başka bir şey yapmıyorlar. Son 14 senede Hz. Mevlana hakkında birçok kitap basıldı. Bu kitapların bazıları doğru olabilir, bazıları yanlış olabilir. Bunların tasnif edilmesi lazım. İleride çocuklarımıza miras olarak kalacak. Bir şeylerin yanlış bilinmesini istemiyorum."

Mevlana ve Mevlevilik vakfı kurulacak

Bundan sonra Mevlana ve Mevlevilik hakkında vakıf yapılanmalarını tamamlayıp, çalışmalara başlayacaklarını açıklayan Çelebi, "Biz, tekke ve zaviye kanununa saygı gösterdik ancak iş öyle bir noktaya geldi ki 'yeter artık' dedik. Bazen insanlar kendi sözüymüş gibi Hz. Mevlana'nın sözlerini kullanabiliyor. Bunların içinde çok ünlü gazeteciler de var. Mevlana ismini kullanan tabelalar var. Bunlar için de çalışmalarımız olacak. Mevlana ve Mevlevilik hakkında yanlış bilinenleri, kurulacak bu vakıfla ortadan kaldıracağız. Bundan sonra ocak tütecektir" ifadelerini kullandı.

Toplantıda konuşan mesnevihan Fatih Çıtlak da bunun tarihi bir an olduğunu, bu salonda konuşulmaya başlanan şeyin ileride Mevlevilik hareketine soluk getireceğini söyledi.

Çıtlak, "Artık maalesef bir kirlilik mevzubahistir. UNESCO, bu ismi koruma altına almak mecburiyetinde hissetmiş kendisini. Nasıl korunacağını bile maddelerle izah etmiştir. Biz, bu korumadan sonra Mevlana adının gelişigüzel kullanılmasına mani olabilecek bir duruma geldik, bu çok üzücüdür. Maddi çıkarlarına veya tamamen manevi görüşlerine Mevlana'yı alet etmeye çalışanlar olmuştur. Mevlevilik ölmüş bir medeniyet değildir" şeklinde konuştu.  

Kurulacak vakıfla, Mevlevilik için neler yapılacağı ve bunun kanuni ayağının nasıl olacağının çalışmalarını yürüteceklerini vurgulayan Çıtlak, "Sivil toplum örgütü ayağının nasıl örgütlenmesi gerekiyor, Mevlana ve Mevleviliği suistimal edenlere karşı nasıl bir mücadele olacak, bunları ilerleyen zamanlarda açıklayacağız" dedi.

"Kültür merkezlerinde Şeb-i Arus yapılması hoş değil" ifadesini kullanan Çıtlak, UNESCO'nun koruma altına aldığı maddelerden birinin de "büyük yerlerde sema yapılmaması" olduğunu söyledi.

"Mevlana ve Mesnevi çok iyi anlaşılamıyor"

Mevlana'nın torunlarından Kadri Yetiş de Mevlana ve Mesnevi'nin çok iyi anlaşılamadığını dile getirerek, Mesnevi'nin daha iyi anlaşılabilmesi için Mevlana'nın tanıtılması gerektiğini vurguladı.

Mevleviliğin temsilcilerinden Hüseyin Top da Mevlevilikle ilgili yapılan yanlışların önüne geçilmesi için çaba sarf edeceklerini belirtti.

 

AA

Etiketler: ,
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler