YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meteoroloji'den kuvvetle yağış uyarısı
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, kuvvetli yağış uyarısında bulundu.
Meteoroloji'den kuvvetle yağış uyarısı
28 Eylül 2009 / 13:01 Güncelleme: 28 Eylül 2009 / 16:20

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Doğu Karadeniz için kuvvetli yağış uyarısında bulundu. Bu arada iç ve doğu bölgelerinde hava sıcaklıkları 2 ila 4 derece azalacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre; Türkiye'nin kuzeydoğu kesimlerinde aralıklarla görülecek yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları (Rize, Trabzon, Giresun, Hopa) ile Ordu ve Artvin çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı ise iç ve doğu bölgelerde 2 ila 4 derece azalacak. Hava sıcaklıkları kuzey, iç ve doğu kesimlerde mevsim normallerinin altında, diğer kesimlerde mevsim normalleri civarında seyredecek.

Rüzgar ise genel olarak kuzey ve kuzeydoğu, zamanla Akdeniz kıyı kesiminde güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Kuzey Ege kıyıları ile yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli olarak esecek.

DOĞU KARADENİZ'DE KUVVETLİ YAĞIŞ BEKLENİYOR

Rize, Trabzon, Giresun, Artvin, Ordu ve Hopa çevrelerinde kuvvetli yağış bekleniyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan ''meteorolojik uyarı''da, Rize, Trabzon, Giresun, Artvin, Ordu ve Hopa çevrelerinde sabahın erken saatlerinden başlayıp 23.30'a kadar sürecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiği belirtildi.

Uyarıda ani sel, su baskını, heyelan, taşkın, yıldırım düşmesi ve ulaşımdaki aksamalar konusunda dikkatli olunması istendi.

İLK KAR DÜŞTÜ

Erzurum şehir merkezine mevsimin ilk karı yağdı. Erzurum'da iki gündür etkili olan soğuk ve yağışlı hava bugün kar yağışına dönüştü.

Şehir merkezine mevsimin ilk karı yağarken, Palandöken Kayak Merkezi beyaza büründü. Şehrin yüksek kesimlerinde kar yağışına hazırlıksız yakalanan Erzurumlular, "Bu yıl kar bir ay erken yağdı. İnşallah uzun bir kış dönemi geçirmeyiz" dediler. Her yıl genellikle Ekim ayı sonunda kar yağışının yaşandığı Erzurum'da bu yıl 27 Eylül'de yağan kar herkesi şaşırttı.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yüksek kesimlerde kar yağışı beklediklerini ancak şehir merkezinde tahminlerin dışında bir kar yağışı yaşandığını söyledi. Hava sıcaklığının 5 dereceye kadar düştüğü Erzurum'da hafta başından itibaren sıcaklığın mevsim normallerine döneceği belirtildi.

GÜMÜŞHANE'YE BEYAZ SÜPRİZ

Gümüşhane şehir merkezinde bu sabah okul ve işlerine gitmek isteyen vatandaşlar beyaz bir sürprizle karşılaştı. Son günlerde etkili olan yağmur yağışının ardından dün gece sabaha karşı kar yağışı başladı. Şehir merkezinde yer yer 10 santimetreyi bulan kar yağışı olurken bazı vatandaşlar bu duruma hazırlıksız yakalandı.

Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre son 24 saatte Gümüşhane şehir merkezine 23 kilogram yağış düştü. Dün gece yağmur yağışının hava sıcaklığının düşmesi ile birlikte sabaha karşı kar yağışına dönüştüğünü belirten yetkililer, şehir merkezine 8 santimetre kar yağdığını ifade ettiler.

Karayolları yetkilileri ise Kostan ve Tersun dağı geçitlerinin kapalı olduğunu ve yol açma çalışmalarına başlandığını bildirdiler. İl Özel İdaresi yetkilileri ise Kürtün ve merkez ilçenin yüksek bölgelerinde yoğun kar yağışı olduğunu, yaylalardaki bazı vatandaşların mahsur kaldıkları yönünde kendilerine bilgi verildiğini belirttiler.

Öte yandan meyve ağaçlarının birçoğunun kar yağışının ardından kırıldığı gözlemlendi.

Zigana dağında ise 30 santimetre kar var. Karayolları müdürlüğü, Zigana dağında yolların trafiğe açık olduğunu bildirirken sürücülerden araçlarında zincir ve çekme halatı bulundurmalarını istedi.

TRABZON'DA KAR YAĞIŞI

Trabzon'da kar yağışının etkili olduğu yüksek kesimlerdeki 25 köyün yolu ulaşıma kapandı.

İl Özel İdaresi Yol Şube Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, gece saatlerinde başlayan ve aralıklarla süren kar yağışı özellikle yayla yollarını olumsuz etkiledi.

Kar yağışından dolayı Hayrat ve Şalpazarı ilçeleri başta olmak üzere yüksek kesimlerdeki ilçelerde toplam 25 köyün yolu ulaşıma kapandı.

Yetkililer, kapanan köy yollarının yaklaşık 475 kilometre olduğunu, bu yolların açılması için İl Özel İdaresine bağlı 22 ekibin çalışmalara başladığını belirtti.

YAYLADA MAHSUR KALDILAR

Öte yandan, Maçka ilçesine bağlı Üçgedik Yaylası'nda ailesiyle birlikte evlerinde mahsur kalan Hüseyin Hakkı, yaylada yaklaşık 20 evde 50 kişinin dışarıya çıkamadığını söyledi.

Gece saatlerinde başlayan kar yağışının fırtınayla birlikte etkili olduğunu ifade eden Hakkı, ''Gerekli mercilere bilgileri verdik. Burada iki tane felçli hastamız var. Tek çekincemiz onlar. Kısa sürede yolumuzun açılacağına inanıyoruz'' dedi.

AĞRI'DA MEVSİMİN İLK KARI SÜPHANDAĞI'NA YAĞDI

Ağrı'nın Patnos ilçesi ile Bitlis'in Adilcevaz ilçesi arasında bulunan Süphandağı eteklerine mevsimin ilk karı yağdı.

Türkiye'de kara kışın en çok hissedildiği yerlerden biri olan Ağrı'da, mevsimin ilk karı Ağrı Dağı ve Süphandağı'na düştü. 4 bin 58 metre yüksekliğiyle Türkiye'nin en büyük 3. dağı olan Süphandağı'nda, önceki gece yüksek kesimlerde yağan yağmurun kara dönüşmesiyle dağın etekleri beyaz bir örtüyle kaplandı. Bölgede hava sıcaklıkları giderek düşerken, kış koşulları etkisini göstermeye başladı.Bölgelere göre hava durumu ise şöyle olacak:

Marmara: Parçalı ve az bulutlu geçecek. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli olarak esecek.

Ege: Az bulutlu ve açık geçecek. Rüzgar; Kuzey Ege kıyılarında kuzey yönlerden kuvvetli olarak esecek.

Akdeniz: Az bulutlu ve açık, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri parçalı bulutlu geçecek.

İç Anadolu: Az bulutlu ve açık, bölgenin kuzeydoğusu parçalı çok bulutlu, Sivas çevreleri sağanak yağışlı geçecek.

Batı Karadeniz: Parçalı bulutlu, Sinop çevreleri aralıklı sağanak yağışlı geçecek.

Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz, Orta Karadeniz kıyıları ile Amasya, Tokat çevreleri yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Artvin ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Doğu Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, kuzeyi ile Van çevreleri aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar genellikle yağmur ve sağanak, sabah ilk saatlerde Kars ve Erzurum çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak

Güneydoğu Anadolu: Az bulutlu ve açık geçecek.


YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler