YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meteoroloji'den iklim uyarısı!..
Türkiye'de mevsimlerde değişiklikler olacak... Baharda yağışlar artacak, kışın ise yağışlarda azalma var...
Meteoroloji'den iklim uyarısı!..
24 Ağustos 2009 / 11:12 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Devlet Meteroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün ilkim değişikliklerine yönelik yaptığı araştırmada, 2020'den sonra Türkiye'de ilkbahar ve sonbahar yağışlarında artış yaşanacağı, kış aylarında ise düşüş beklendiği belirtildi...


Devlet Meteroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, bir toplantıya katılmak üzere geldiği Adana'da yaptığı açıklamada, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü olarak 450 ölçüm istasyonu ve 3 bin 200 personelle hizmet verdiklerini bildirdi.

Teknolojinin tüm imkanlarını kullandıklarını, günlük, haftalık ve aylık ölçümlerinin yanı sıra iklimsel değişiklikleri de incelediklerini belirten Çağlar, Türkiye'nin 2020 ve 2030 yıllarında yaşayabileceği muhtemel değişiklikleri saptadıklarını söyledi.

Türkiye'nin Akdeniz iklim kuşağında yer aldığını anımsatan Çağlar, ''Türkiye'de 2020'den sonra sonbahar ve ilkbahar yağışlarında artışlar ve kış yağışlarında düşüşler bekliyoruz, bu iklimsel değişikliğin bir etkisi'' şeklinde konuştu.

Yaz sıcaklarında ise 1 dereceye kadar artışlar olabileceğini belirten Çağlar, ''Su kaynaklarının iyi korunması gerekiyor'' dedi.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler