YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meteoroloji'den hem iyi hem kötü haber
Yeni haftada havalar nasıl olacak? 12 Ocak Pazartesi okullar tatil mi? Kar yağışı hangi illerde devam edecek? Havalar birkaç derece ısınacak ama kar yine yüzünü gösterecek!
Meteoroloji'den hem iyi hem kötü haber
11 Ocak 2015 / 08:19 Güncelleme: 11 Ocak 2015 / 23:08

Kar yağışı geçen hafta neredeyse tüm yurdu esir almıştı. Peki yeni haftada İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Kayseri, Eskişehir, Samsun, Afyon, Sivas, Bursa ve Kütahya'da havalar nasıl olacak? Meteoroloji Doğu ve Güneydoğu'yu etkisini azaltacak kar yağışları için uyardı. Ege Bölgesi'nde ise kuvvetli fırtına bekleniyor. Marmara ise yeni haftaya kuvvetli yağışlarla girecek. Peki kar yağışı hangi illerde devam edecek. Valilikler yarın 12 Ocak pazartesi günü hangi illerde okulları tatil yapacak?

Yapılan son değerlendirmelere göre; sabah saatlerinde Sivas, Gaziantep, Kilis ve Şanlıurfa, öğle saatlerinde Bolu, Karabük ve Kastamonu hafif kar yağışlı, Bartın ve Sinop ile gece saatlerinde Edirne, Kırklareli, Çanakkale'nin güney, Balıkesir'in batı, İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya'nın kıyı ilçelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde iç ve doğu bölgelerde kuvvetli olmak üzere ülkemizin büyük bölümünde buzlanma ve don olayı ile birlikte iç ve batı bölgelerde yer yer pus ve sis hadise bekleniyor.

Hava sıcaklığı

İç ve batı kesimlerde 6 ila 10 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Genellikle güney ve güneybatı, Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde kuzey ve doğu yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara, Kıyı Ege ve Batı Karadeniz kıyılarında kuvvetli olarak (30-60 km/s), akşam saatlerinden itibaren Marmara'nın güneybatısında yer yer fırtına şeklinde (50-70 km/s) esmesi bekleniyor.

Uyarılar

KUVVETLİ BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: İç ve doğu bölgelerde kuvvetli olmak üzere ülkemizin büyük bölümünde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ulaşımda aksamalar vb) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI Güneybatı (Lodos) yönlü rüzgarın; Marmara, Kıyı Ege ve Batı Karadeniz kıyılarında kuvvetli olarak (30-60 km/s), akşam saatlerinden itibaren Marmara'nın güneybatısında yer yer fırtına şeklinde (50-70 km/s) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (soba ve baca gazı zehirlenmesi, deniz ulaşımda aksamalar vb.) tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ UYARISI: Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde yüksek kar örtüsünün bulunduğu eğimli dik yamaçlarda yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

İstanbul'da hava sıcaklıkları yükseliyor

Meteoroloji'nin 5 günlük hava durumu tahminlerine göre İstanbul'da yağmur yarın yerini az bulutlu bir havaya bırakacak. Sıcaklık değerlerinin 12 dereceye yükseleceği İstanbul'da pazartesi günü ise yağmur var.

Ankara'da kar ne zaman duracak?

Ankara hava durumu tahminlerine göre kentte etkisini sürdüren kar yağışı çarşamba günü kenti terk edecek. Yarın çok bulutlu bir havanın hakim olacağı Ankara'da en düşük sıcaklık eksi 7 derece olacak. Pazartesi günü ise Ankara'da karla karışık yağmur görülecek.

Ege'de fırtına bekleniyor

Ege Denizi'nde güney yönlerden esen rüzgarın, yarın 7-9 kuvvetinde "kuvvetli fırtına" şeklinde esmesi bekleniyor.

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Ege Denizi'nde güney yönlerden 4-6 kuvvetinde esen rüzgarın, sabah saatlerinden itibaren hızını artıracağı ve Kuzey Ege'den başlayarak 6-8 kuvvetinde "fırtına" şeklinde eseceği belirtildi.

Rüzgarın öğle saatlerinden itibaren ise 7-9 kuvvetinde "kuvvetli fırtına" şeklinde eseceği tahmine yer verilen açıklamada, oluşabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin dikkatli olması istendi.

İzmir'de sıcaklıklar 14 dereceye yükselecek

İzmir hava durumu tahminlerine göre kentte sıcaklık değerleri 14 dereceye kadar yükseliyor. Yarın az bulutlu bir havanın hakim olacağı İzmir'de haftanın ilk günü ise şiddetli yağışlar bekleniyor.

Okullar 12 Ocak'ta tatil mi?

İstanbul, Ankara ve İzmir valiliklerinden okulların kar tatili edildiğine dair bir açıklama gelmedi.

 

ne olur
 // melike
Ne olur yarın okullar tatil olsun istanbulda çok hastayım ölüm ne olur??
...
11 Ocak 2015 Pazar 20:32
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler