YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meteoroloji'den 'fırtına' uyarısı
Meteoroloji'den 'fırtına' uyarısı
22 Ocak 2010 12:37
Meteoroloji Genel Müdürlüğü şiddetli fırtına ve yağış uyarıısnda bulundu... İşte dikkatli olması gereken il ve ilçeler...

Muğla'nın Marmaris ve Datça ilçesinde etkili olan şiddetli fırtına ile yağış hayatı olumsuz etkiliyor.

Marmaris Meteoroloji Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, gece saatlerinde başlayan yağmur ve fırtına sabah etkisini arttırdı. Dalga boyunun 3 metreyi bulduğu ilçede, rüzgarın saatteki hızı ise 80 kilometreye ulaştı.

Bir metre kareye yaklaşık 65 kilogram yağışın düştüğü Marmaris'te fırtına nedeniyle yat limanı ve Kordon Caddesi'nde demirli bulunan bazı tekneler batma tehlikesi geçirdi. Denizcilerin, teknelerinin zarar görmemesi için çaba gösterdiği görüldü.

Kıyıya kadar yükselen dalgalar nedeniyle yat limanındaki araçlar güçlükle ilerlerlerken, bazı işletmelerin masa ve sandalyeleri fırtına nedeniyle zarar gördü.

Yağış dolayısıyla ilçede küçük çaplı su taşkınları yaşanırken, belediye ekipleri yağmur suyu kanallarında belirli aralıklarla temizlik yaptı. Çok sayıda maddi hasarlı trafik kazasının meydana geldiği ilçede, polis ekipleri ise trafiğin yoğun olduğu kavşaklarda önlemler aldı.

Balıkçıları ile vatandaşları denize açılmamaları konusunda uyardıklarını belirten meteoroloji yetkilileri, fırtına ve yağışlı havanın gün boyunca etkisini sürdüreceğini bildirdi.

Bu arada, fırtına nedeniyle Marmaris'te uzun süre elektrik kesintisi yaşandı.


DATÇA

Datça ilçesinde de etkili olan yağış nedeniyle Karaköy Feribot İskelesi'ne giden yolun sular altında kaldığı bildirildi.

Su taşkınları nedeniyle çok sayıda evin zarar gördüğü ilçede, Körmen mevkinde heyelan meydana geldi. Söz konusu yerde heyelanın devam etmesi nedeniyle ekiplerin çalışmalarını kontrollü bir şekilde sürdürerek yolu trafiğe açmaya çalıştığı öğrenildi.

Bu arada, ilçede bir çok tarım arazisinin de sular altında kaldığı bildirildi.

DENİZLİ

Denizli'de bugün ve yarın sağanak yağış beklendiği, yağışın yüksek yerlerde karla karışık olacağı bildirildi.

Denizli Meteoroloji İl Müdürü Oğuz Ali Avcı, yaptığı açıklamada Denizli'de bugün ve yarın sağanak yağışın beklendiğini belirtti.

Avcı, Güney ve Güneybatıdan esen rüzgarla beraber hava sıcaklığının en yüksek 8, en düşük 2 derece olacağını, yüksek kesimlerle Acıpayam, Çardak, Tavas ve Güney ilçelerinde karla karışık yağmur yağacağını ifade etti. 

Karayolları 27. Şube Şefi Hasan Kayıhan da il genelinde yollarda bir olumsuzluk bulunmadığını, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı da gerekli tedbirlerin alındığı kaydetti.

Kayıhan, bugün sabah merkeze bağlı Cankurtaran beldesiyle Çameli ilçesinde başlayan kar yağışının etkisini kaybettiğini, zaman zaman karla karışık yağmurun yağdığını dile getirdi.

Buzlanmaya karşı gerekli çalışmaların sürdürüldüğünü bildiren Kayıhan, trafiğe çıkacak araç sürücülerinin zincir ve çekme halatı bulundurmalarını istedi.

A.A.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler