YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meteoroloji'den fırtına uyarısı
Meteoroloji'den fırtına uyarısı
15 Aralık 2009 11:24
Meteoroloji Genel Müdürlüğü “Fırtına ve Kuvvetli Fırtına” uyarısında bulundu...

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Antalya Bölgesel Tahmin Merkezi, Antalya için gece saatlerinden itibaren “Fırtına ve Kuvvetli Fırtına” uyarısında bulunarak ve dikkatli ve tedbirli olunmasını istedi.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Antalya Bölgesel Tahmin Merkezi Müdürü Halil Aslan, yaptığı yazılı açıklamada, halen Antalya'nın batı bölgesi ve Muğla civarında etkili olan kuvvetli rüzgarın, bu gece saatlerinden itibaren etkisini artıracağını ve fırtına ve kuvvetli fırtına limitlerine ulaşarak Antalya il genelini etkileyeceğini bildirdi.

Güney ve doğu yönlerden 16 Aralık günü akşam saatlerine kadar devam edecek olan fırtınanın saatte 50-70, hamlesinin ise 80-95 km/saat hızına ulaşmasının beklendiği uyarısında bulunan Aslan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kuvvetli fırtına ile birlikte bugün akşam saatlerinden itibaren Antalya'nın batısında (Kaş, Demre, Finike, Kumluca, Kemer, Konyaaltı), Antalya şehir merkezinde ve doğu ilçelerinde (Aksu , Serik) başlayacak olan kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışın 16 Aralık günü akşam saatlerine kadar hayatı olumsuz etkileyeceği tahmin edildiğinden; kuvvetli fırtına, yıldırım, dolu, kuvvetli sağanak yağışın oluşturabileceği sel, taşkın, ani su baskını gibi olumsuz şartlara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları gerekmektedir.”

FIRTINA VE KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Halen Bodrum - Fethiye arasında etkili olan kuvvetli rüzgarın bugün gece saatlerinden itibaren fırtına ve kuvvetli fırtına limitlerine ulaşarak Bodrum, Antalya ve Anamur arasında etkili olmasının beklendiğine işaret eden Aslan, şunları kaydetti:

“16 Aralık günü akşam saatlerine kadar güney ve doğu yönlerden (kıble ve keşişleme) devam etmesi beklenen fırtınanın 6 ila 7, zaman zaman 8 ila 9 kuvvetinde ve saatte 27 ila 33, zaman zaman 40 ila 45 deniz mili hızına ulaşması tahmin edilmektedir. Deniz kaba, zamanla çok kaba dalgalı, dalga yüksekliği 3 ila 4, zamanla 5 ila 6 metre dolayında olacaktır. Hava kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. görüş uzaklığı 5, kuvvetli yağış anında 1 km dolayında bulunacaktır. Kuvvetli fırtına ve şiddetli sağanak yağışın oluşturacağı olumsuz şartlara karşı denizci ve balıkçılar başta olmak üzere vatandaşların ve ilgililerin tedbirli olmaları gerekmektedir.”

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler