YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meteoroloji'den aşırı yağış uyarısı
Meteoroloji'den aşırı yağış uyarısı
03 Kasım 2009 15:16
Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, aşırı yağışlara karşı uyarıda bulundu. İşte dikkatli olması gereken iller...

Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, yarın Muğla ve Antalya çevrelerinde aşırı, Doğu Akdeniz'de şiddetli, Güney ve Batı bölgelerde kuvvetli olması beklenen yağışlar ile fırtınanın neden olabileceği olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmasını istedi.

Çağlar, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Ahmet Tevfik Göymen Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, Muğla ve Antalya çevrelerinde yarın gerçekleşmesi beklenen aşırı yağışlar hakkında bilgi verdi.

Türkiye'nin Doğu bölgelerinde devam eden yağışlara ek olarak Batı bölgelerinin de bu akşam saatlerinden itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelecek yeni bir ılık ve yağışlı havanın etkisine gireceğini ifade eden Çağlar, yarın Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısının yağışlı geçeceğinin tahmin edildiğini söyledi. Sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların Muğla ve ilçeleri, Antalya ve ilçeleri çevrelerinde aşırı, Mersin, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Hatay'da şiddetli, Balıkesir, Çanakkale, Bursa, Bilecik, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Eskişehir, Ankara, Kırıkkale, Çankırı, Bolu, Düzce, Karabük, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli olacağının öngörüldüğünü ifade etti.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Çağlar, şunları kaydetti:

''Yarın, Muğla ve Antalya çevrelerinde aşırı, Doğu Akdeniz'de şiddetli, Güney ve Batı bölgelerde kuvvetli olması beklenen yağışlar ile beraberinde fırtınanın neden olabileceği olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. Denizcilerimizi de uyarmak istiyoruz. Bu geceden başlayarak özellikle fırtına şeklindeki rüzgarlara dikkat etmelerini istiyoruz. Rüzgarın hızı saatte 60-80 kilometre arasında değişebilecek.''

5 Kasım Perşembe günü Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile sabah saatlerinde Sivas, Yozgat, Kayseri, Niğde, Zonguldak, Bartın, Sinop çevrelerinde yağış beklendiğini anlatan Çağlar, yağışların Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli ile Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Şanlıurfa ve Diyarbakır'da kuvvetli olmasını beklediklerini söyledi.

Mehmet Çağlar, 6 Kasım Cuma günü ise yağışlı havanın Van, Hakkari, Bitlis ve Şırnak çevrelerinde kısa süreli yağışa neden olduktan sonra Türkiye'yi terk etmesinin beklendiğini bildirdi. Çağlar, hava sıcaklığının yarından itibaren ülke genelinde hissedilir derecede ''5 ila 7'' derece artarak, mevsim normallerinde seyredeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler