YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mesaileri hastalar belirleyecek
Mesaileri hastalar belirleyecek
10 Ocak 2011 06:55
Aile hekimliği uygulaması başlıyor. Hastalar saat 17:00'dan sonra da gidip muayene olabilecek.

Aile hekimliğinde vatandaşın en çok talep ettiği uygulama hayata geçiriliyor.

Hastalar artık aile hekimlerinin mesai saatlerini ayarlayabilecek. Böylece vatandaş isterse, saat 17.00'den sonra da hekimine gidip muayene olabilecek. Bunun için aile hekiminin baktığı vatandaş grubundan en az 100 kişinin il sağlık müdürlüğüne dilekçeyle başvurması gerekiyor. Yeni mesai saatleri onaylandıktan sonra aile hekimi, 10.00-18.00, 12.00-20.00 veya 13.00-21.00 gibi saatler arasında da muayene yapacak.

Türkiye'nin 81 ilinde hayata geçen aile hekimliğinde 'vatandaşa göre tedavi saatleri' uygulaması başlıyor. Aile hekimleriyle ilgili mesai kaydırması çalışması yapan Sağlık Bakanlığı, bu konuda il sağlık müdürlüklerini yetkilendirdi. Haftalık mesaileri 40 saat olan aile hekimlerinin bu dilimi en verimli şekilde kullanmaları için mesai bölünecek. Vatandaşın en çok gerekli gördüğü saatlere göre aile hekimlerine yeni çalışma dilimi tayin edilecek.

Uygulama için birkaç vatandaşın başvurması yeterli değil. Aile hekiminin baktığı mahalleden toplu müracaat edilmesi gerekiyor. Bir mahalledeki en az 100 vatandaş "Akşam 17.00 ile 20.00 arasında da hizmet almak istiyoruz." şeklinde talepte bulunabilecek. Başvuru ilçelerdeki sağlık grup başkanlıklarına veya muhtarlıklar aracılığıyla il sağlık müdürlüklerine ulaştırılacak. Aile hekimi de vatandaşın bu talebine göre yeni çalışma saatlerini İl sağlık müdürlüğüne bildirecek. İl sağlık müdürlükleri aile hekimin yeni mesai saatlerini onaylayıp ilan edecek. Böylece aile hekimi, baktığı vatandaş grubunun aile sağlığı merkezine en rahat başvurabileceği saatlerde çalışacak. Sabah muayenelere geç başlayıp akşam geç gidebilecek. Yani işe sabah 09.00'da gelmek yerine 10.00-18.00, 12.00-20.00 veya 13.00-21.00 saatleri arasında da çalışabilecek. Her aile hekiminin günde 2 saat esnetme uygulamasına imkan tanıyan yeni çalışma modeliyle köylerde çapa sonrasına muayene ve tedavi koymak isteyen aile hekimi o saatlerde hasta bakabilecek.

Zaman

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler