YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meryem'de M. İsmail oldu
Karabük'te, çift cinsiyetli Meryem Akgül, 17 yıldır sürdürdüğü erkeklik mücadelesini kazandı.
Meryem'de M. İsmail oldu
30 Aralık 2009 / 19:15 Güncelleme: 30 Aralık 2009 / 19:16

Karabük'ün Cumayanı Köyünde çift cinsiyetli olarak dünyaya gelen, ancak kız olduğu sanılarak ailesi tarafından kız adı verilip pembe nüfus cüzdanı çıkartılan 27 yaşındaki Merye Akgül, 17 yıldır erkek olmak için mücadele veriyor.  

 
 
 

Ailesi, kız olduğunu sandıkları çocuklarına babaannesi Meryem'in adını vererek, pembe nüfus cüzdanı çıkardı ve 11 yaşına kadar kız olarak yetiştirildi. Kız çocuklarıyla oynayarak büyüyen Meryem, vücudundaki değişimlere önce bir anlam veremedi. 15 yaşına geldiğinde ise sakalları çıkmaya başladı. Bunun üzerine doktora götürülen Meryem A.'ya her iki cinsel organı da gelişmediği için çift cinsiyetli tanısı kondu. 
 

Kendisini kadından çok erkek hisseden Meryem, 2007 yılında geçirdiği ameliyatla cinsel organı büyütüldü. İdrarını atabilmesi için gerekli olan ikinci ameliyat ise maddi imkansızlıklara takıldı. Köyde tarım işleriyle uğraşan ancak geçinemeyen Meryem, İstanbul'da bulduğu yeni işlerde de nüfus cüzdanı pembe olduğu için çalışamadı. Meryem A. "Pembe nüfus kağıdımı gören, beni çalıştırmaktan vazgeçiyor. Askere de bu  yüzden alınmadım. Bu yüzden psikolojim bozuldu. 1 yıl önce birlikte köyden çocukluk arkadaşım C.K ile evlenmek üzere kaçtık. Ancak pembe nüfus cüzdanlı olduğum için resmi nikah yapamadım. Ailesi de çift cinsiyetli olduğum için evlenmemize karşı çıktı. Sevdiğim kız da ellere yar oldu. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım" dedi. 
 

Köyde yaşadığı evin onarımı ve ikinci ameliyatı için kendisine yardım eli uzatılmasını isteyen Meryem,"Ameliyat olarak aldığım raporla cinsiyetimi resmen değiştirip mavi nüfus cüzdanımı aldım. Adımı da Muhammet İsmail olarak değiştirdiğim için çok mutluyum. Muhammet adını peygamberimizin ümmeti olduğumuz ve onu çok sevdiğim için aldım" diye konuştu. 
Muhammet İsmail, yeni nüfus cüzdanını alırken, görevli memurlara ilk olarak vatani görevi için başvuracağını söyledi.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler