YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mermer ocağı açtırmamak için 20 gündür direniyorlar
Mermer ocağı açtırmamak için 20 gündür direniyorlar
26 Eylül 2014 03:42
Düzce'nin Yığılca ilçesinde, bir şirketin mermer ocağı açmak için çalışmalara başlamasını protesto eden Yoğunpelit köyü sakinleri, sondaj makinesinin önündeki oturma eylemini 20 gündür sürdürüyor.

Bölgede mermer ocağı kurmak isteyen şirketin yetkililerinin, fizibilite çalışması için 20 gün önce iş makinelerini ocak kurulacak alanın yakınına getirmesiyle oturma eylemine başlayan köylüler, geceleri de iş makinesi önünde ateş yakarak nöbet tutuyor.

Doğanın ve su kaynaklarının zarar göreceğini savunan köy sakinleri, oturarak çevresini kuşattıkları iş makinesinin bölgeden götürülmesini istedi.

Şirket yetkilileri, olay yerinde geniş güvenlik önlemi alan jandarma ekipleri eşliğinde daha önce de benzer eylem yapan köy sakinlerini ikna etmeye çalışsa da sonuç alamadı.

Köy sakinlerinden Nurhan Kaya, mermer ocağının açılmasını istemediklerini belirterek, "Burası bizim geçiş yolumuz, gece gündüz buradan geçiyoruz. Su kaynaklarımız burada. Öleceğiz ama açtırmayacağız. Hakkımızı arıyoruz, bizi kim gelip koruyacaksa korusun" dedi.

Huriye Keskin de doğanın bozulmasını istemedikleri için direnişlerini devam ettirdiklerini vurgulayarak, "Köyümüzün üstü orman, ağaçlar gidecek, meyvelerimizi yiyemeyeceğiz. Bahçelerimize gidemeyeceğiz. Burası bizim anayolumuz. 15 gündür buralardayız, bizim cezamız ne? Ne işimize ne de bahçemize gidebiliyoruz. Evde huzurla ekmeğimizi yiyemiyoruz" diye konuştu.

Bekir Karatepe de vali ve kaymakam ile görüştüğünü ancak bir sonuç alamadığını anlatarak, şöyle konuştu:

"Bu makine buradan gitmeden biz de gitmeyeceğiz. Buraya ocak açılmasını istemiyoruz. Gerekirse canımızı vereceğiz, Bir kişi ekmek yiyecek diye bu kadar halk hiçe sayılmaz. Biz de vatandaşız, biz de köylüyüz. Ekstra bir şey istemiyoruz. Köyümüzün doğal hali ile kalmasını istiyoruz. Bunu da yetkililerin duymasını istiyoruz. Gerekirse Ankara'ya da gideriz."

Jandarma ekipleri bölgede güvenlik önlemleri alırken, köy sakinleri ise ikna çabalarına rağmen oturma eylemini sürdürüyor.

 

AA

köyluyu gazlayanlar kim..
 // hursit dilaver
acaba o mermer ocağını hangi kalantor açmak istiyor da,köyluyu sokağa dökuyor. bergama altın arayıcıları ve direnişçileri hatırlasanıza..orda almanlar vardı o altını çıkarmak için,turklere yedirmek istemediler ve köyluyu sokağa döktuler asterikslerle beraber..bu mermer de aynı galiba.....
26 Eylül 2014 Cuma 11:07
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler