YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mehmet Görmez o camiyi ziyaret etti
Mehmet Görmez o camiyi ziyaret etti
11 Temmuz 2014 07:27
Esenyurt’ta kundaklanarak yakılan Muhammediye Camii’ni ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, önemli açıklamalarda bulundu

Esenyurt’ta kundaklanarak yakılan Muhammediye Camii’ni ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Son yıllarda İslam’ın cahil müntesiplerinin dini mübin-i İslam’a verdiği zarar düşmanların verdiği zararın önüne geçmiştir. Onun için bütün Müslümanların yeniden aklını başına alması gerekiyor” dedi. Görmez, saldırıda zarar gören camiyi de bizzat tamir ettireceğini açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Esenyurt'ta kundaklanan Muhammediye Camii’ni ziyaret etti. Görmez’in inceleme gezisine Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu ile ilçe protokolü eşlik etti. Cami içerisinde zarar gören bölümleri yakından inceleyen Başkan Görmez, daha sonra burada bir açıklama yaptı.

Geçmiş olsun dileklerini ileterek sözlerine başlayan Görmez, “Doğrusu ben öncelikle bütün cami cemaatine ve vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum. Caminin adı Muhammediye Camii. Muhammed’e ümmet olan birisinin yapabileceği bir şey değil. Camiyi yakmak, camideki Kur’an-ı Kerim’i yakmak, dini mübin-i İslam’a, bu topraklara ve bu toprakların kadim medeniyetine yabancı fikirler ve düşüncelerdir” dedi.

Olaydan doyduğu üzüntüyü dile getiren Görmez, “Doğrusu gönlüm isterdi ki bunu kendisini bilmeyen yani herhangi bir inançtan, düşünceden dolayı değil, kendisini bilmez birisinin yapmış olmasını isterdim. Üzülerek belirteyim; alem-i İslam’da kan gövdeyi götürüyor. Hepimizin beraber oturup bu kardeş kanını nasıl durdururuz, bunun üzerinde durmamız gerekiyor.

Irak’ta, Suriye’de hepimizi üzen büyük hadiseler yaşanırken, bu topraklarda hangi mezhepten olursa olsun bunu yapan bir insanın dini mübin-i İslam’a, yüce kitaba, yüce Kur’an’a, Hz. Peygambere mensubiyeti söz konusu olamaz. Hele hele bir Ramazan ayında bütün müminlerin hep birlikte oruç tuttuğu, hep birlikte sahura kalktığı bir zamanda, içimizden birilerinin Allah’ın mescidine böyle bir şey düşünmüş olması hepimizi derinden yaralamıştır, derinden üzmüştür. Ancak şunu ifade etmek isterim ki bu düşünceler bu topraklara yabancı düşünceler. Fakat buna rağmen milletimizin her ferdi dikkat kesmek zorundadır” diye konuştu.

"Bütün müslümanların yeniden aklını başına alması gerekiyor"

Konuşmasını Kur’an-i Kerim’den “Yeryüzünde Allah’ın mescitlerini tahrip edenden daha zalim kim olabilir” ayeti kerimesinin Türkçe mealiyle sürdüren Mehmet Görmez, “Üzülerek belirteyim. Son yıllarda İslam’ın cahil müntesiplerinin dini mübin-i İslam’a verdiği zarar düşmanların verdiği zararın önüne geçmiştir. Onun için bütün Müslümanların yeniden aklını başına alması gerekiyor.

Hep birlikte aynı Allan’a, kitaba, peygambere imana ediyoruz. Hepimiz aynı kıbleye yöneliyoruz, aynı Fatiha’yı okuyoruz. Sonra herhangi bir farklılıklardan dolayı, herhangi bir Müslümanın başka bir Müslümana kast etmesi, onun mescidine, mabedine, mukaddes değerlerine kastetmesi bu medeniyete tamamen aykırı düşüncelerdir. Bu camiye saldırmakla, Sultanahmet’e, Süleymaniye’ye, Selimiye’ye saldırmak arasında fark yoktur. Çünkü bütün bu camiler Allah’ın mescitleridir” şeklinde konuştu.

"Camiyi bizzat kendim tamir ettireceğim"

Başkan Görmez, camiyi bizzat tamir ettireceğini ifade ederek, “Diyanet İşleri Başkanı olarak bunu bizzat kendim yeniden yapacağım. Hiçbir arkadaşa muhtaç olmadan bütün buraları kendim bizzat yapacağım. Bunu da bilmelerini isterim” dedi. 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler