YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mehmet Görmez: En büyük sorun diyalogsuzluk
Mehmet Görmez: En büyük sorun diyalogsuzluk
14 Eylül 2014 20:25
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Bilhassa farklı inançların birlikte yaşadığı toplumlarda aslında en büyük sorun diyalogsuzluk" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Bilhassa farklı inançların birlikte yaşadığı toplumlarda aslında en büyük sorun diyalogsuzluk. İnsanların birbirinden endişe etmesi, birbirlerinin varlığından korkması, aralara vehimlerin, yanlış bilgilerin girmesi. Aslında bütün sorun bu" dedi.

Görmez, Gürcistan ziyareti kapsamında, Batum’daki Müslümanlarla bir araya geldi. Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Arçil Khabadze ile görüşmesinin ardından Batum Orta Cami'ye geçen Görmez, Müslümanlarla bir araya geldi, onlarla yakından ilgilendi, sorunlarını dinledi.

Gürcistan'da dört gündür devam eden temaslarına ilişkin vatandaşlara bilgi veren Görmez, Batum'da Müslümanlarla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Gürcistan Ortodoks Kilisesi Patriği 2. İlia'nın Türkiye'yi sonrasında kendisinin de Gürcistan'ı ziyaret ettiğini ifade eden Görmez, karşılıklı ziyaretlerin iki ülke arasındaki dostluğu daha ileri taşıyacağına yönelik inancını belirtti.

Görüşmelerinde Gürcistan'daki Müslümanların tüm taleplerini yetkililere açıkça ilettiğini bildiren Görmez, karşılıklı ziyaretlerin ardından yeni bir dönemin başlayacağına yönelik temennisini dile getirdi.

Ülkeden büyük umutla ayrılacağını söyleyen Görmez, "Bilhassa farklı inançların birlikte yaşadığı toplumlarda aslında en büyük sorun diyalogsuzluk. İnsanların birbirinden endişe etmesi, birbirlerinin varlığından korkması, aralara vehimlerin, yanlış bilgilerin girmesi; aslında bütün sorun bu" diye konuştu. Görmez,  Türklerin ve Gürcülerin aynı kaderi paylaşmış iki komşu ülke olduğunu da kaydetti.

Toplantıya katılan bölge halkının söz alarak sorunlarını anlattığı görüşmenin ardından Görmez, vatandaşlara vakit namazını kıldırdı. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, yoğun ilgi arasında camiden ayrıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, dört günlük ziyaretinin ardından Gürcistan'dan ayrıldı. Görmez'i Batum Havalimanı'ndan Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü, Türkiye'nin Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan, Ortodoks Kilisesi yetkilileri ve diğer yetkililer uğurladı.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler