YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mehmed Zahid Kotku kimdir? Mehmed Zahid Kotku ne zaman öldü?
Mehmed Zahid Kotku kimdir? Mehmed Zahid Kotku ne zaman öldü?
13 Kasım 2017 09:57
Hocaların hocası ünlü mutasavvıf Mehmet Zahid Kotku, Hakk’a yürüyüşünün 27. yılında da rahmet ve minnetle anılıyor. Mehmed Zahid Kotku kimdir? Mehmed Zahid Kotku ne zaman öldü? Detaylar haberimizde.

Bütün ömrünü İslâm’a hizmete adayan ve insanlığın önünü aydınlatmaya devam eden çok sayıda eser bırakan Ünlü mutasavvıf Mehmet Zahid Kotku bundan 27 yıl önce Hak'ka yürüdü.

MEHMED ZAHİD KOTKU KİMDİR?

Ünlü mutasavvıf Mehmed Zahid Kotku, 1897’de anne ve babası Kafkasya’dan göç eden bir ailenin çocuğu olarak Bursa’da doğdu. Hocaefendi’nin babası İbrahim Efendi, Bursa'ya 16 yaşlarında gelerek, Hamza Bey Medresesi’nde eğitim gördü ve muhtelif yerlerde imamlık görevlerinde bulundu. İbrahim Efendi, 1929'da 76 yaşında iken Bursa Ovası’ndaki İzvat Köyü'nde vefat etti ve oraya defnolundu. Kotku’nun annesi Sabire Hanım ise Hocaefendi 3 yaşında iken vefat etti.

İlk ve orta öğrenimini Bursa’da tamamlayan Mehmed Zahid Kotku Hazretleri, daha sonra Nakşi tarikatı büyüklerinden Ahmed Ziyâüddin el-Gümüşhanevi’nin halifelerinden Ömer Ziyâeddin Efendi ve Mustafa Feyzi Efendi’nin yanında tasavvuf eğitimi aldı.

Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla askere alınan ve değişik cephelerde savaşa katılan Hocaefendi, uzun yıllar devam eden askerlik görevinde yaralanarak memleketi Bursa’ya gazi olarak döndü.

27 yaşlarında halifetnameyi alan Kotku, Ramûzu’l Ehadis, Hizb-i A’zam ve Delâilu’l Hayrat icazetnamelerini de aldı. Beyazıd, Fatih ve Ayasofya camileri ve medreselerinde dinî eğitimini tamamlamak üzere dersler alan Hocaefendi, aynı dönemde hafızlığını da tamamladı.

SÜLEYMANİYE CAMİİ'NDE DEFNEDİLDİ

Mehmet Zahid Kotku kalmak üzere 1979 yılında gittiği, Hicaz'dan 1980 yılında ağır hastalıkları sebebiyle geri dönmüş, 13 Kasım 1980'de vefat etmiştir. 14 Kasım 1980 günü Süleymaniye Camii'nde çok kalabalık bir topluluğun eşliğinde kılınan cenaze namazının ardından Süleymaniye Camii haziresine defnedilmiştir.

VEFATI ERBAKAN’I AĞLATMIŞTI

Mehmed Zahit Kotku Hocaefendi'nin yetiştirdiği ünlü isimler arasında çok sayıda siyasi de vardı. 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile kardeşi Korkut Özal, eski başbakanlardan Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan başta gelen isimler arasında. Mehmed Zahid Kotku Hocaefendi'nin hasta olduğu dönem ve vefatına yakın zamanda Erbakan ve arkadaşları cezaevindeydi.

Bir gün acı haber tutuklu bulunan Erbakan ve arkadaşlarına ulaşır. Bu acı haber, tutukluluk zorluğuna eklenince tutukevindeki tüm MSP'lileri yasa boğar. Herkesin gözlerinden sessizce yaşlar akıyordu.

Erbakan ve Fehim Adak ise, hıçkırıklarını tutamıyorlardı. Erbakan, çok sevdiği bir alimin cenazesine tutuklu olduğu için katılamadığından hıçkırıklara boğulmuştu.

MEHMED ZAHİD KOTKU'NUN ESERLERİ

Bütün ömrünü İslâm’a hizmete adayan Mehmed Zahid Kotku Hazretleri, bugün de insanlığın önünü aydınlatmaya devam eden çok sayıda eser verdi. 

Mehmed Zahid Kotku Hocaefendi'nin eserleri:

KİTAPLARI

Tasavvufî Ahlâk (5 Cild)
Cennet Yolları
Mü'minlere Vaazlar (2 Cild)
Ehl-i Sünnet Akaidi
Ana Baba Hakları
Hadislerle Nasihatler (2 Cild)
Nefsin Terbiyesi
Tezkiretü'l-Evliyâ Tercümesi
Risâle-i Hàlidiyye Tercümesi
Cihad
Evrâd-ı Şerif
Faydalı Dualar ve 32 Farz Mecmuası
Yemek Âdâbı[3]

Konuşmalarından Hazırlanan Kitaplar

Zikrullah'ın Faydaları
Özel Sohbetler
Peygamber Efendimiz
Tenbihler
Ölüm
Zulüm
Tevbe
İlim

Teşekkür ve Hesap Hatasını Düzeltme
 // Ramazan Demir
Hocaefendi'yi anıp bilmeyenlere de tanıttığınız için teşekkür ederim. Eserleri vefatından sonra da pek çok kişinin yolunu aydınlattı. Ama bugün Hocaefendi'nin vefatının 37. yıl dönümü. Bir rakamdan fazla bir şey olmaz demeyin. O rakam onlar basamağında ise 10 yıl fark eder......
13 Kasım 2017 Pazartesi 22:06
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler