YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mefail Hızlı: Ramazan ayı bir muhasebe ayıdır
Ramazan ayının sadece sahura kalkmak, yemek yemek, aç kalmak olmadığını vurgulayan Mefail Hızlı, bu ayda kişinin başta kendisi olmak üzere ailesi, çevresi üzerine bir muhasebe yapmasının zamanı olduğunu belirtti.
Mefail Hızlı: Ramazan ayı bir muhasebe ayıdır
15 Haziran 2016 / 03:42 Güncelleme: 15 Haziran 2016 / 08:28

Kanal A'da yayınlanan Fatin Dağıstanlı'nın moderatörlüğünü yaptığı 'Türkiye'nin Seçimi' programına konuk olan Ankara Müftüsü Prof. Dr. Mefail Hızlı içerisinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayından anlamamız gerekenleri ve bize katacağı değerler üzerine değerlendirmelerde bulundu.

İşte Mefail Hızlı'nın konuşmasından önemli satırbaşları:

RAMAZAN AYI BİR MÜMİNE NE KATMALIDIR?

Ramazan ayını biz ayların sultanı olarak değerlendiriyoruz. 11 ayın sultanı derken sadece 1 ayla sınırlı kalmış bir 30 günden bahsetmiyoruz. Bir müslümanın hayatında her inanan için belli zaman dilimlerinde ibadet yoğun bir 30 günün geçmesinden bahsetmeliyiz. Ramazan dönüştüren bir aydır.
Ramazan bizim manevi bakımdan fabrika ayarlarımıza döndüğümüz bir ay olmalıdır. Bu konuda hepimiz sınavdan geçiyoruz

Ramazan sabır ayıdır. Gün boyu belki içimizin canımızın çektiği suya içememe, yemek yiyememe gibi durumlara sabır ayıdır. Bütün bunları Allah kulu için istedi diye yapıyoruz. En önemli husus burada, eğer Allah bana namazı emrettiyse ben kulluğu ve Allah'a yakınlaşmanın en önemli aracı olarak namazı görmeliyim.

Araç diyoruz çünkü asıl amaç Allah'a yakın bir kul olmaktır. Oruç, zekat, hac da böyledir. Bunların her birinin kendine özgü ama mümin için taşıdığı değerleri vardır. Bu değerler ramazan ayında zirve yapıyor.

RAMAZAN AYI BİR MUHASEBE AYIDIR

Ramazan ayı bir muhasebe ayıdır. Nasıl ki şirketler, holdingler yılın belli dönemlerinde hesaplar yapıyorsa manevi bakımdan bir insanın da bu aylarda kişinin kendini gözden geçirme ayıdır.

Ramazan niye bu kadar özel diye ayrıntılandıracak olursak, Kur'an-ı Kerim bu ayda indiği için Ramazan ayı bu kadar özeldir. Allah Kur'an-ı Kerim'i Kadir Gecesi'nde indirdi. Kadir gecesi bu yüzden 1000 aydan hayırlıdır.

Ramazan ayı Kur'an-ı Kerim sebebiyle ayların sultanıdır. Ramazan ayını en iyi oruçla değerlendirebileceğimizi düşünebiliriz. 

Kur'an-ı Kerim'de, Bakara suresinin 183. ayetinde Allah şöyle buyuruyor:

Yâ eyyuhâllezîne âmenû kutibe aleykumus sıyâmu kemâ kutibe alellezîne min kablikum leallekum tettekûn(tettekûne).

Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.

Oruç tuttuğumuz 1 aylık süre aslında bizi biz yapan, mümin oluşumuzu hatırlatan bir zamandır. Suyu atılan bir taş gibi. Taşı attığımızda gittikçe genişleyen dalgalar gibi mümin önce içine bakmalıdır, muhasebesini yapmalıdır.

İkili ilişkiler de dahil, aileniz de, sosyal hayat da dahil. Kendinizi muhasebe etmeye başladığınız andan itibaren başkalarının hatalarını değil, kendi hatalarınız üzerinde bir yorum yapmaya başlıyorsunuz. Yani otokritik yapmış oluyorsunuz. Bu bir insan için çok kıymetlidir. Bütün bunların özümsenmesi çok önemlidir. Ramazan bunu sağlıyor.

Ramazan sadece sahurda kalkmak yemek yemek, aç kalmak değildir. İbadetin niteliği değil aslında niceliği önemlidir. Eğer biz iç dünyamızda bu eleştirileri yapmaya başlarsak sonra da bunu ailemize çevremize uygularsak, Ramazan ayının katabileceği değeri de anlayabilmiş oluruz.

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

En mühimi inanabilmek
 // Nezir
Her eseri bir hikmet, hiç şüphesiz O Celil
Bulunmaz, bulunamaz inkârına tek delil.
İlmin dışında darwin, akla zıt düşer zelil,
...
15 Haziran 2016 Çarşamba 16:20
NE KATACAK ➷➷➷➷➷➷➷➷➷➷➷➷➷
 // Halîme Gözüpek
GAFLET UYKUSUNDAN UYANDlRMALlDlR.. PlSlRlKLlKTAN, KlYTlRlKLlKTAN, ZULÛM KARŞlSlNDA DİLSİZŞEYTANLlKTAN VE DÜŞMAN KORKUSUNDAN, NEMELÂZlMClLlKTAN KURTARMALlDlR!!!...
15 Haziran 2016 Çarşamba 06:21
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler