YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Maytap gözünü kör etti!
Maytap gözünü kör etti!
18 Eylül 2010 11:27
Bu haberi aileler dikkatle okusun. Konya'da 7 yaşında bir kız çocuğu gözüne isabet eden maytapla kör oldu.

Konya'da, oynadığı maytap gözüne isabet eden, 7 yaşındaki kız çocuğunun sağ gözü kör oldu.

H.S.Y. (7) adlı kız çocuğu, oynadığı maytabın patlaması sonucu gözünden yaralandı.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılan küçük kızın, gözüne isabet eden patlayıcının küçük parçalarından dolayı sağ gözünün görme yeteneğini kaybetti.

SÜ Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Banu Bozkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanelerine getirilen çocuğun yapılan müdahalelere rağmen sağ gözünün görme yeteneğini kaybettiğini söyledi.

H.S.Y'nin göz bölgesinden 2,5 santim çapında bir yabancı madde çıkardıklarını dile getiren Bozkurt, yabancı maddenin göz çukurundaki organların işlevini sonlandırdığı için artık sağ gözünün göremeyeceğini kaydetti.

Son bir hafta içerisinde 2'si ağır 8 kişinin patlayıcı maddelerden yaralanması sonucu hastanelerine başvurduğuna dikkat çeken Bozkurt, ''Çocuklardan birisinin daha görme açısı düştü. Görme oranı sadece ışık düzeyinde. Çocuklar daha çok bayramlarda ve özel günlerde maytap türü patlayıcılara ilgi gösteriyor. Bayram sürecince birçok travma hastasıyla karşılaştık. Bunların büyük kısmını çocuk hastalar oluşturdu. Patlayıcı maddeyi oyun olarak görüp eline alan çocuklar, telafisi olmayan sonuçlarla karşı karşıya kalabiliyor'' dedi.

Çocuk hastaların bayramlarda ve özel günlerde hastanelere temel geliş nedeninin oynamak için kullanılan maytap yaralanmaları olduğunu vurgulayan Bozkurt, çocukların patlayıcı maddeler nedeniyle ciddi görme kaybı yaşayabildikleri, bazen de görme yeteneklerini tamamen kaybedebildiklerini bildirdi.

AİLELER PATLAYICI MADDELERE KARŞI DUYARLI OLMALI

Ailelerin patlayıcı maddelere karşı duyarlı olması gerektiğini bildiren Bozkurt, şunları kaydetti:

''Çocuklarımız nelerle oynadıklarını kontrol etmeliyiz. Tabi burada sadece ailelerin kontrolü yeterli olmuyor. Bu maddeleri satanlar ve satılmasına engellemeyen kişilerin sorumlulukları daha fazla. Bu maddeleri alan genelde 7 ile 11 arasında yaşları değişen çocuklar oluyor.  Çocuklar bunların ne kadar ciddi kayıplara yol açacağını tahmin edemeyebiliyor. Satışı yasak olan bu maddeleri satanlara caydırıcı cezalar uygulanmalıdır. Şu anda bu maddelerin satışı yasak ancak görülen o ki müeyyideler caydırıcı değil''  (A.A.)

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler