YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mavi leğen "böceksavar" oldu
Mavi leğen "böceksavar" oldu
20 Nisan 2013 09:20
Denizli'nin Tavas ilçesinde meyve üreticileri, ağaçlarına çiçeklenme döneminde büyük zarar veren bakla zınnı böceğinden, arazilere belirli aralıklarla yerleştirdikleri mavi renkli leğenlerle kurtulmaya çalışıyor.

Tavas Ziraat Odası Başkanı Hurşen Söylemez, gazetecilere yaptığı açıklamada, çiçeklenme döneminde meyve ağaçlarının çiçeğine giren bakla zınnı böceğinin çiçeği kuruttuğunu ve meyvede rekolte düşüklüğüne neden olduğunu belirtti.

Ağaçları böceklerden kurtarmak için değişik yöntemler uyguladıklarını ifade eden Söylemez, şöyle konuştu:

"Mavi rengin böceğin ilgisini çektiğini ve böceğin mavi rengi çok sevdiğini öğrendik. Böcekten kurtulmak için kimyasal ilaç da kullanılabilir fakat organik olması için biz bu yöntemi kullanmaya başladık. Kimyasal ilaç atabiliriz ama bu kez meyve azalıyor, çiçeği yakıyor, dölleme yapmıyor. Biz de mavi leğeni arazilere koyarak bunun önlemini aldık. Böcekler mavi renkli leğenin içine konuyorlar ve suda ölüyorlar. Üreticilerimiz bunu kullanarak ürünlerindeki verimliği artırıyor. Kiraz başta olmak üzere çiçek açan bütün meyve ağaçlarında kullanılabilir. Meyve üretimi yapan üreticilerimize bunu tavsiye ediyorum."

Ziraat Mühendisi İlyas Çölgeçen de böceğin son zamanlarda bölgedeki arazilerde yaygın olarak görüldüğünü dile getirerek, böceğin kış aylarında larva dönemini ve gelişmesini tamamladıktan sonra özellikle karışık meyve bahçelerinde erken çiçek açan ağaçlara geldiğini kaydetti.

Çölgeçen "Meyve ağaçları çiçeklendikten sonra ağacın taç yapraklarına, üreme organlarına zarar vermekte, zaman zaman da yeni gelişmekte olan meyveleri yiyerek zarar vermektedir" dedi.

Üreticilerin böcekten kurtulma amacıyla hem ekonomik hem de sağlık açısından elverişli olduğu için bu uygulamayı başlattıklarına işaret eden Çölgeçen, "Mavi renk böceğin ilgisini çekmekte. Dolayısıyla böcek, mavi leğene doğru yönelerek leğenin içerisindeki sudan çıkamayarak orada ölüyor. Üreticilerimiz, böceği yapı olarak arıya benzediği için yabani arının bir çeşidi zannedip bunu ihmal etmektedir. Buna çok dikkat etmelerini öneriyoruz" diye konuştu.

Mavi leğen uygulaması ile yüzde 40 oranındaki zararı yüzde 3-5 arasına çektiklerini dile getiren üretici İsmail Hakkı Tiğre de "Bu yıl zararımız yüzde 3-5 arasında. İlaç kullanmıyoruz, çok ucuz olması dolayısıyla mavi leğenleri tercih ediyoruz. Masrafsız kesin çözüm diyebiliriz" ifadelerini kullandı.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler