YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Marmaray'da acil durumda nasıl davranmalı?
Marmaray’ın açılmasıyla tarihi bir proje hayata geçerken, acil durumda vatandaşların nasıl hareket etmesi gerektiği merak konusu oldu.
Marmaray'da acil durumda nasıl davranmalı?
31 Ekim 2013 / 17:30 Güncelleme: 31 Ekim 2013 / 20:46

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, trenin çalıştığı bir anda tünellere girerek, acil çıkış kapılarını İHA ekibine tanıttı. Asrın projesi Marmaray’ın açılmasıyla iki kıta birleşti. Denizin altından 4 dakikada geçen vatandaşların Marmaray’a ilgisi ise büyük oldu. Dün trenin tünel içinde durmasıyla vatandaşların panik yaşadığı iddialarını, tünelin içinde bizzat gezen TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman yalanladı.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman İhlas Haber Ajansı ekibine, vatandaşların trenin durması durumunda ne yapması gerektiğini uygulamalı olarak gösterdi. Denizin altından geçen tünele giren Karaman, acil çıkış kapılarını tanıttı. Marmaray’ın hattında tünel boyunca normal yaşam alanları olduğunu söyleyen Karaman, “Herhangi bir tren, arıza veya elektrik sebebiyle kalsa bile bütün vatandaşlar tünel içinde çok rahat yürüyebilirler. Rahat trenden inebilirler. Yaya yolları var.

Bu hat buna göre ayarlanmış. Böyle korkuların olmadığı bir hatta biz hizmet veriyoruz” dedi. Acil durumda trenden inenlerin denizin altından rahatça yürüyebileceklerini belirten Karaman, “Öyle bir durumda, bir tünelden diğerine geçme senaryolarımız var. Burada bir sıkıntı varsa diğer hatta geçecek kapılarımız var.

O hatta daha rahat yürüyebiliriz. Vatandaşlarımız rahat olsunlar. Hiçbir arıza durumunda riskin olmadığını bilmelerini istiyorum. Tünelin her yerinde tren durabilir. Emniyet açısından bütün senaryolar düzenlenmiş durumda. Tren kaldı, tehlike oldu diye bir şey yok” şeklinde konuştu.

“Hanım korkuyor,bindiğimden haberi yok”

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, daha sonra Marmaray’da vatandaşlar ile yolculuk yaptı. Hanımı korktuğu için trene gizlice bindiğini söyleyen bir vatandaş herkesi kahkahaya boğdu. Vatandaşı rahatlatan Karaman, “Her yerde tünelin altından geçen trenlerimiz var. Bir depremde bile en güvenli yer burası. Yengeye benden selam söyle. Rahatlıkla binebilir. Dün binen bazı kişiler her gördükleri düğmeye basınca sıkıntı olmuş” açıklamasını yaptı.

"İşte Marmaray'ın beyni"

Marmaray’ın komuta merkezi ise göz kamaştırıyor. Ekipler her hangi bir sıkıntının yaşanmaması için adeta karınca gibi çalışıyor. Bilgisayar ekranlarından gözlerini bir an olsun ayırmayan görevliler, trenleri yönlendiriyor. Ayrıca bütün tren ve istasyonlar komuta merkezindeki kameralarda 24 saat izleniyor. Yenikapı istasyonuna kurulan Marmaray müzesi de vatandaşların ilgisini çekiyor. Yapılan kazılar sırasından çıkan tarihi eserleri gören vatandaşlar, fotoğraf çektirmeyi ihmal etmiyor.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler