YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Marmara'ya zirai don uyarısı
Marmara'ya zirai don uyarısı
15 Mart 2010 15:07
Meteoroloji'den yapılan yazılı açıklamada bölge, Balkanlar'dan gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek.

Balkanlardan gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek olan Marmara Bölgesinde, üreticilerin dona karşı tedbirli olmaları istendi.

Balıkesir Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden ''Zirai don Uyarısı'' başlığıyla yapılan yazılı açıklamaya göre, bölge Balkanlar'dan gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek.

Bu kapsamda, bu akşamdan 18 Mart tarihine kadar gece saatlerinde, Marmara Bölgesinin kuzeybatısı ile güneydoğusunda (Bursa civarı), yükseklerde orta kuvvette don olayı bekleniyor.

Tarımsal faaliyetin olduğu bu bölgelerde mevsim normalleri üzerinde gerçekleşen sıcaklıklar nedeniyle erken çiçeklenme ve meyve teşekkülü dönemindeki meyve, sebze ve fideleri yetiştiren çiftçiler ile serada üretim yapan yetiştiricilerin gerekli tedbirleri almaları, yörelerindeki don durumu hakkında daha detaylı bilgi almak için en yakın meteoroloji müdürlüklerine başvurmaları önerildi.

Açıklamada, 0 ile eksi 2.2 derece arasında hafif, eksi 2.2 ile eksi 4.4 derece arasında orta kuvvette ve eksi 4.4 dereceden daha düşük durumlarda ise kuvvetli don olasılığının bulunduğu kaydedildi.

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler