YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Marmara’da hamsi bolluğu
Marmara’da hamsi bolluğu
14 Ekim 2014 16:00
Bir süredir zor günler geçiren Marmara Bölgesindeki balıkçıların yüzünü, hamsi bolluğu güldürdü.

Hava muhalefeti ve kurban bayramı sebebiyle bir süredir aradıklarını bulamayan Balıkesir’in Bandırma ilçesindeki balıkçılar, ağlarını hamsiyle doldurdu.

Artık hamsi yakalamanın tam zamanı olduğunu söyleyen Bandırma Balık Hali’ndeki balıkçılar, hamsi bolluğunun fiyatlara hemen yansıdığını, kilosunun 3 TL’ye kadar düştüğünü söyledi. Balıkçı tezgahlarında kilosu 4-5 TL’den satılan hamsi, seyyar tezgahlarda 2 buçuk - 3 TL’den satılıyor.

Marmara hamsisinin aşırı bollaştığını söyleyen balıkçılar, “Her ava çıktığımızda 350-400 kilo balıkla dönüyoruz. Şu günlerde yenebilecek balık palamut ve hamsidir. Marmara’da aşırı hamsi var. Halkımız bol bol hamsi yiyecek. Bandırma’da hamsinin fiyatı 3 liraya kadar düştü" dedi.

Limana gırgırlarla getirilen tonlarca hamsi, yurt içinde satılacak bölgelere gönderilmeden önce kasalara diziliyor ve buzlandıktan sonra araçlara yükleniyor. Karadeniz’den kamyonlarla getirilen tonlarca taze palamudun da Bandırma’da tanesi 3 ila 5 TL’den alıcı buluyor. İlçedeki balıkçılar, Marmara Denizi’nde de bugün itibariyle palamut akını beklediklerini söyledi.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler