YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Marmara'da dev Caretta
Marmara'da dev Caretta
12 Nisan 2013 17:17
Şarköy’e yapılmak istenilen termik santralin bulunduğu Kazanağzı mevkine kıyıdan 1 mil açıkta Caretta Caretta Deniz Kaplumbağası yakalandı.

Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olması nedeniyle koruma altında olan Caretta Caretta Deniz Kaplumbağası, Şarköy Su Ürünleri Kooperatifi’ne bağlı Bulut-2 Teknesi’nin attığı balıkçı ağlarına takıldı.
 
Kalkan Balığı yakaladıklarına sevinirken, çektikleri ağın içinde yaklaşık 100 kilogram ağırlığında Caretta Caretta Deniz Kaplumbağası çıkan, Bulut-2 Teknesinin Reisi Recep Karaoğlu “Önce şaşırdık. Son günlerde balıkçı arkadaşlarımızın ağlarına, Şarköy açıklarından geçen şilep ve gemilerin arkasına takılan köpek balıkları geliyordu. Bize de deniz kaplumbağası denk geldi. Kaplumbağa kıyıdan 1 mil açıkta, Kazanağzı mevkinde gündüz ağlarımızı toplarken karşımıza çıktı. Tahmini 100 kilogram vardı, çapı 80 cm boyu 1 metre civarındaydı. Canlı yakaladığımız Deniz Kaplumbağasını yeniden denize bıraktık. Bir süre denizin içine girip çıkarak bize oyun oynadı. Biz de onun yaptığı hareketleri izledik. Sonra dibe dalarak gözden kayboldu.” dedi.
 
Şarköy’e yapılmak istenilen termik santralin bulunduğu arazi ile ilgili Şarköy Çevre ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı Hakan Sadunoğlu, Tekirdağ İdari Mahkemesi tarafından belirlenen bilirkişi heyetine, bölgenin Caretta Caretta Deniz Kaplumbağası yavrulama sahası olduğunu ifade etmişti.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler