YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Marmara'da 7.5'lik deprem...
Marmara'da 7.5'lik deprem...
12 Mart 2013 13:17
9 yıldır geliştirdiği bilimsel metodarla bir çok depremi tahmin eden 25 yaşındaki Timuçin Özat, Marmara'da depremin olmayacağını söyledi.

Zonguldak’ın Kdz. Ereğli ilçesinde 9 yıldır geliştirdiği bilimsel metodarla bir çok depremi tahmin eden 25 yaşındaki Timuçin Özat, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Afet Yönetim Uzmanı Fumio Kaneko’nun Marmara’da 7,5 şiddetin deprem olacağına yönelik açıklamaları şaşırtıcı bulduğunu bu şiddette bir depremin olma olasılığının mümkün olmadığını söyledi.

Kdz. Ereğli ilçesinde, 9 yıldır jeolojik yer olaylarıyla ilgili bilimsel yöntemlerle araştırmalar yapan Timuçin Özat, bu güne kadar binlerce kişinin ölümüne sebep olan Van ve İran depremlerini 10 ay öncesinden açıklamıştı. İHA'ya yaptığı açıklamalarında bu güne kadar 18 depremi yer, büyüklük, zaman olarak tahmin eden Özat, Marmara Denizi'nde olası depremler ile ilgili açıklamalara yanıt verdi.

Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Afet Yönetim Uzmanı Fumio Kaneko’nun açıklamalarını şaşırtıcı bulduğunu belirten Özat, “ Japon Fumio Kaneko’nun açıklamalarını izledim, kendisi zaten şu anda gündemde, ama açıklamalarını çok şaşırtıcı buldum. Birkaç yıl içinde Marmara ve İstanbul yakınlarında moment büyüklüğü 7,5 büyüklüğünde bir depremin olacağını, 7,5 depremin şiddeti de 9.0 olur. Kendisini bunu söylüyor ve Kandilli Rasathanesi ile 2006 yılından beri çalıştığını ve İstanbul yakınlarında 7,0-7,5 şiddetinde bir deprem olacağını iddia ediyor. Ancak ortada şöyle bir durum var. Bu bölgede 7,5 şiddetinde bir depremin olması için 110 kilometrelik bir fay hattının aktif olması ve 1766 depreminden sonra bu fayda bir hareketlilik olmaması gerekiyor. 1912 yılında Tekirdağ Mürefte de 7,3 lük bir deprem oldu bu deprem de yaklaşık 60 kilometre üzerinde bir fay kırıldı. 1963 yılında Yalova Çınarçık açıklarında 6,3 lük bir depremde ise 25-30 kilometrelik bir fay kırıldı. 17 Ağustos 1999 depreminde ise 100 kilometrelik bir fay hattı kırıldı. Dolayısıyla Marmara 7,5’ı bırakın 2013 yılında 7,0’lık bir depremin olması mümkün değil, böyle bir depremin olması için buradaki fayın 2060 ve 2070 yıllarına kadar kırılmaması gerekiyor ki böyle bir olasılık da yok denecek kadar az bu kamuoyuna böyle açıklandı. Japon Fumio Kaneko’nun açıklamalarındaki gibi bir depremin olması mümkün değil” dedi.

"İstanbul yakınlarında 7.0'lık depremin olma olasılığı yüzde 5 bile değil"

Marmara’da 2018 yılına kadar 3 adet depremin olasılığının yüksek olduğunu belirten Özat, “ Marmara da 3 adet deprem beklentisi var. Bunlardan en yakını 2018 yılına kadar Gemlik körfezi, Balıkesir Bursa Mudanya ve Erdek ‘den itibaren bir fay hattı var. Bu fayın 2018 yılına kadar kırılma olasılığı çok yüksek, moment büyüklüğü olarak da bu fay 6,0, 6,3 büyüklükte bir deprem üretir. Ama bu depremin uzun büyüklüğüne göre süresi uzun süreceği için bu deprem Marmara’nın tümünde Adapazarı, Batı Karadeniz’in batısında da hissedilebilir. Hatta hasarlara neden olabilir, ancak depremin merkezi İstanbul’a uzak, ama İstanbul’un yakınlarında 7,0’lık bir depremin olma olasılığı yüzde 5 oranında bile değil” diye konuştu.

Son 15 yılda yerkürenin magma yalpalanması hareketinin ölçülere ve araştırmalara göre 9-ila 10 kat arttığına, bu durumunda Alp- Himalaya aktif deprem kuşağında yer alan Türkiye’yi de etkilediğine dikkat çeken Özat, şöyle konuştu:

“Magma yalpalanmasında belirli dönemlerde artışlar oluyor. Bir çok uzmanımızda bu konuda açıklama ve uyarılarda bulunmuşlardı. Önümüzdeki aylardan itibaren bu yalpalanma hareketinin zirveye ulaşması beklenmektedir. Bu durumda gerginliğin uç noktalara ulaştığı kesimlerde segmentsel gerginlik ve hareketliğe bağlı olarak salınımlar yaşanacaktır. Anadolu’nun altındaki magmanın çok aktif olduğunu anımsatmak isterim. Depremler kaotik bir olaydır ancak bazı bölgelerdeki hatların davranış modelleri disiplinli şekilde izlenirse yer, büyüklük ve zamansal tespitler olasılıklar dahilinde gerçekleştirilebiliyor. Gerginlik hesaplama modellerine göre, özellikle Nisan ve Haziran süreçleri arasında İç Ege ve Doğu Anadolu’da hissedilir hareketlenmelerde artışlar beklenmektedir. Ancak asıl ‘Sismik Kriz’ olarak nitelendirilen durum, 2013’ün 2. yarısından itibaren başlayacak. Tüm bu ifadelerim yüzde 70 ile 85 olasılıklar içeriğindedir. Özellikle Denizli çevresi- Manisa hattı ve Güney Ege Denizi açıklarında orta şiddetli deprem aktiviteleri reaksiyonel bir şekilde ve ‘Deprem Fırtınası’ olarak ta bilinen salınımlar şeklinde gerçekleşecek. Van’da azalan artçı sarsıntıların aynı hat ve Van merkez, Erçek gölü ve güney istikametlerinde artmakta, bu atımların orta şiddete yakın ve orta şiddetli bir gerilme açığa çıkabilecek salınım Mayıs - Haziran aylarına kadar olma olasılığı yüksek ancak yakın süreçte Van’da çok büyük bir deprem olasılığı az."

Timuçin Özat, asla felaket çığırtkanlığı yapmadığını insanlara uyarıcı bilgiler verdiğini sözlerine ekledi.

 

İHA

deprem
 // Kamil Kocaağa
Depremlerin tahmininde tarihe bakarak yapılacak tahminler en güvenilir tahminlerdir. Zira şu andaki bilim ve teknolojik düzey ile depremin oluş tarihini kestirmek mümkün değildir. Bunu şu ana kadar hiçbir bilimsel yaklaşım tam olarak başaramadı. Bazı tahminler tuttu bazıları yanıldı. Bu konuda ileride daha iyi sonuçlar alınacağı umut edilen bir olgu. 2000 yıllık tarihi iyi bilinen bir yeryüzü parçası olan İstanbul ve Marmara'da en güvenilir metod tarihe bakarak depremlerin tahmin edilmesidir....
14 Mart 2013 14:42
Deprem
 // Kamil Kocaağa
Depremin olmayacağının söylemek aslında insanların biraz daha rehavete girmesine neden olabilir. Efendim riski büyük gösterirsek inşaat firmalarının ekmeğine yağ süreriz gibi yaklaşımlar hiçbir zaman riske edilene insan hayatlarının yerini alamaz. ''Bir yerde daha önce bir deprem olmuşsa o yerde yine deprem olması beklenir'' Maalesef İstanbul depremlerinin tarihini alt alta sıralarsanız normal bir dağılım gösterdiğini ve 250 ve 500 yıllık periodların çok fazla sapmadığı görülür. ...
14 Mart 2013 14:33
Deprem
 // Kamil Kocaağa
Burada yapılması gereken, sanki 500 yılda olan büyük depremin yakında olacağı ihtimalini baz alarak yapı stokunu kuvvetlendirmek ve depreme dayanıklı hale getirmektir. Bu konuda Hükümetimiz kentsel dönüşüm ile çok önemli bir adım atmıştır. Ancak vatandaşlarımızın bu girişime destek vermesi, ve gerektiğinde evinin metrekaresinin küçülmesini kabullenmesi gerektiğidir. Deprem en fazla 2 dakikada olup bitiyor ancak yüzyılların birikimini siliyor ve en önemlisi insan hayatlarının solduruyor....
14 Mart 2013 14:25
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler