YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Marmara'da 7.5 büyüklüğünde deprem, dalga boyu 3-5
Marmara'da 7.5 büyüklüğünde deprem, dalga boyu 3-5
11 Kasım 2007 16:15
Marmara'da 7.5 büyüklüğünde deprem, dalga boyu 3-5

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gülay Altay, Türkiye'nin en tehlikeli fay hattının, Kuzey Anadolu Fay Hattı olduğunu belirterek, "Bugünkü bilimsel çalışmalar, depremin nerede ve kaç büyüklüğünde olacağı hakkında bilgiler veriyor. Ancak, depremin ne zaman olabileceğini kestirebilmek, bugünkü imkanlarla zamanını bilmek mümkün değil" dedi.

Marmara Denizi'nin tabanında meydana gelen hareketliliğe ilişkin açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Altay, 1912 yılında Gelibolu Yarımadası'ndaki Ganos Fayı üzerinde meydana gelen ve aletsel büyüklüğü 7.4 olan deprem ile 1999 yılındaki Marmara Depremi arasında bir boşluk oluştuğunu söyledi.

Türkiye'nin en tehlikeli fay hattının Kuzey Anadolu Fay Hattı olduğunu hatırlatan Altay, "Bu fay hattı, muntazam ve yıkıcı bir şekilde deprem üreten bir hat oldu. Dolayısıyla, Kuzey Anadolu Fay Hattı, tehlikeli olması halini devam ettiriyor" diye konuştu.

Altay, "İstanbul'u da büyük oranda etkileyecek 7,5 şiddetindeki bir deprem ve 3-5 metre boyunda tsunaminin yüzde 60 olasılıkla 30-35 yıl içinde olmasının beklendiğine" işaret ederek, enstitü olarak karada kurulu bulunan 45 adet istasyon aracılığı ile deprem riski olan bölgelerin çok yakından izlendiğini bildirdi.

Prof. Dr. Gülay Altay, sözlerine şöyle devam etti:

"Deprem riski olan bölgelerde deprem açısından küçüklü büyüklü kümelenmeler var. Bugünkü bilimsel çalışmalar, depremin nerede ve kaç büyüklüğünde olacağı hakkında bilgiler veriyor. Ancak, depremin ne zaman olabileceğini kestirebilmek, bugünkü imkanlarla zamanını bilmek mümkün değil. Bizim çabamız, deprem bilgilerini sağlıklı alabilmek ve istasyonlardan gelen parametreleri, verileri, kurumlara, halkımıza, sağlıklı ve hızlı bir şekilde dünya standartları doğrultusunda iletmek."
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler