YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Mangala kadın eli değdi''
Kim demiş, 'mangal erkek işidir' diye... Düzce'de kadınlar o işe de el attı! Bolu Dağı'nda et-mangal tesisi açtı. Yani kadınlar mangalın tekelini erkeklerin elinden aldılar...
''Mangala kadın eli değdi''
02 Haziran 2012 / 12:08 Güncelleme: 02 Haziran 2012 / 12:07

Düzce'de KOSGEB'den aldığı destekle Bolu Dağı'nda et-mangal tesisi açan ev kadını, mangal yapımında kadınların da iddialı olduğunu gösteriyor.

Hayalindeki tesisi açmak için KOSGEB'in girişimcilik kurslarına başvuran ev kadını Ayşe Keleş (37), 3 haftalık eğitimin ardından KOSGEB'den 10 bin lira destek alarak Bolu Dağı'nda et-mangal tesisi açtı. Temiz doğası ve kuzu etiyle ünlü Bolu Dağı'nın tek kadın tesis işletmecisi olan iki çocuk annesi Keleş, cesareti ve girişimciliği ile kadınlara örnek oluyor.

Keleş, AA muhabirine çocukluğundan itibaren lokanta açmanın hayaliyle yaşadığını belirterek, hayalini gerçekleştirmek için KOSGEB'e başvurduğunu söyledi. 

Bolu Dağı'nda tesis işletmeciliği yapan tek kadının kendisi olduğuna dikkati çeken Keleş, ''Biraz zor oluyor, erkek işi gerçekten. İnsanlar şaşırıyor. Kapıdan girdiklerinde ilk kadın gördükleri zaman, 'Erkek yok mu ' diye soruyorlar. Ben de müşterileri, 'Biz de başarabiliriz. Bize güvenmiyor musunuz ' diyerek ikna ediyorum. Sonra memnun kalıp gidiyorlar'' diye konuştu.

Hem anne hem de çalışan bir kadın olmanın zor olduğunu ifade eden Keleş, işe sabah erken saatlerde başladığını, gece ise geç saatlerde paydos ettiğini söyledi.

Çocuklarının 3 ve 11 yaşında olduklarını, bu nedenle çeşitli zorluklar yaşadığını anlatan Keleş, ''Çocuklarımız için tesiste bir oda yaptık. Odada televizyonundan bilgisayara her şeyleri var. Elimizden geldiği kadar onları ihmal etmemeye çalışıyoruz. Eşim başka bir işle uğraşıyor fakat onunla birlikte çalışmak istiyorum. İşimizi genişlettiğimiz zaman birlikte çalışmayı düşünüyoruz. Şu anda eşim benim gizli ortağım gibi... Daraldığım zaman bana yardım ediyor'' dedi. 

''Mangalı kadınların da yapabileceğini gösterdim''

Keleş, mangalın erkek işi olduğunu fakat kadınların da bu işi yapabileceğini kanıtladığını belirterek, şunları kaydetti:

''Mangalı söndürmemek için sürekli yanık durması gerekiyor. Çünkü müşteri geldiği zaman hemen açacaksınız. Bunu da mangalı yaktığımızda üzerine kül örterek yapıyoruz. Müşteri geldiği zaman külü hemen sıyırıyoruz. Makine ile hemen alevlendiriyor, sonra pişirmeye başlıyoruz. Mangalın dışında kaşarlı köfte, kaşarlı mantar, mantı, siron, tavuk sote ve et sote de yapıyorum ama pek tercih etmiyorlar. Bolu Dağı'na çıkınca kuzu eti yemek istiyorlar.

Bilen müşterilerimiz her zaman istiyor fakat İstanbul ve Ankara transit yolcuları mangalı daha çok tercih ediyor. Kadınlarımız gerçekten cesaretli olsunlar. 'Bu işi yapamayız' demesinler. Ellerinden bir iş geliyorsa mutlaka denesinler. Mutlu oldum, pişman değilim. Daha önce böyle bir girişimim olmamıştı. Ev kadınıydım, en büyük hayallerimden biri lokanta açmaktı, kendim bile inanmazdım ama gerçek oldu.''

''Eşimin işletmeciliği umduğumdan daha iyi''

Mustafa Keleş ise eşine girişiminde sonsuz destek verdiğini ifade ederek, üretken kadınların her zaman çalışması gerektiğini söyledi.

Eşine iş çıkışı yardım ettiğini vurgulayan Keleş, ''Eşim işletme sahibi olduğu için burada çalışmak için kendisinden izin aldım. Şu an üç aylık deneme aşamasındayım. Pişirdiğimiz etler beğenilirse işe alınacağız'' dedi.

Keleş, müşterilere aile ortamında hizmet verdiklerini belirterek, ''Müşterilerimiz 20 dakikada yemeğini yeyip kaçmasınlar, 2-3 saat otursun, öyle gitsinler' diye lokantamızda rahat bir ortam oluşturduk. Bir gelen bir daha geliyor. Biz de müşteri değil, dost kazanıyoruz'' ifadelerini kullandı.

''Eşimin işletmeciliği umduğumdan daha iyi'' diyen Keleş, ''Buranın eşime ait olduğunu bir türlü kabul ettiremiyoruz. Haksız da sayılmazlar aslında. Çünkü Bolu Dağı'nda kamyoncu lokantalarının arasında bir tane kadın et-mangal işletmesi açmış. Çok da inandırıcı gelmiyor insanlara ama 'farklı bir şey yapalım' dedik. Bizim de çılgın projemiz bu'' şeklinde konuştu.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler