YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahşer'de hesabı en hafif olacak kişiler kimler?
İlahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Mahşer Günü'nde hesabı en hafif olacak kişileri açıkladı.
Mahşer'de hesabı en hafif olacak kişiler kimler?
05 Eylül 2014 / 23:25 Güncelleme: 05 Eylül 2014 / 23:37

Sabah Gazetesi'nde yazan Hatipoğlu, Ahiret Günü'nde hesaba çekilecekler arasında en hafif sorgudan geçecek insanları tanımladı.

Allah için sevenler nerede?

Menfaatimiz varsa seviyoruz. Beklentimiz varsa övüyoruz. Gelecek imkân varsa gözün içine bakıyoruz. Ama kapıyı kapattı mı, en anid - inatçı- düşman kesiliyoruz. Düne kadar yaptığı her şeyi toptan siliyoruz. Hafıza kaybı yaşıyoruz. Sanki hiç olmadı gibi bakıyoruz. Elbette ki bu sevgi sahte ve aldatan sevgidir.

Karşılıksız, Allah için, içten gelen, menfaate ve dünya malına bulaşmamışsa sevgi o zaman bir anlam taşır.

Denilir ki mahşerde bazı kimseler, çok hafif hesaba çekilecek. Onlar farkında bile olmayacaklar. Cennete giderken melekler diyecekler ki, "Size hesap görüldü mü?
Siz mahşere uğradınız mı? Siz sırattan geçtiniz mi?" "Yok biz öyle bir şeyler görmedik" diyecekler.

Melekler, "Peki ameliniz ne idi ki siz böyle cennete giriyorsunuz" diyecekler. Onların yerine Rabbimiz cevap gönderecek:

"Onlar benim sevenlerimdir. Onlar Muhammed (s.a.v.) ümmetinden olup Allah rızası için birbirini sevenlerdir. Ben onlara hesap sormayacağım."

00:13
 // KISSADAN HİSSE
Bu olay başımdan geçti, size de anlatayım. Öhü öhüm...
Efendim ben kiracıyım. Ev sahibinin bahçesi var ama bahçeyi bize kullandırmaz. Bağları bahçeleri yığınla... Paraya çevirsen eski parayla 7 yada 8 trilyon servetleri var. Bir o kadar cimri ve hayvanlara karşı merhametsizler. Üstelik sofuluklarından da geçilmez. Neyse, konuya geleyim. Bunlar bahçede zevk için köpek besler; aç susuz bırakır, umursamazlar. En son iki ördek getirdiler kupkuru bahçeye ne su, ne yiyecek bişey var. Ben dayanamayıp bahçeye bir kap içinde su ve yiyecek götürüp verirken, alaylı bir biçimde 'hayvanları seviyorsun' dedi. Kendi kendime 'Allahım hep böylelerine mal mülk veriyorsun' diye sitemde bulundum. Bir müddet sonra şu kelimeler gayri ihtiyari ağzımdan döküldü: KÖTÜLÜKLER OLMASAYDI CEHENNEM NEYE YARARDI? İYİLİKLER OLMASAYDI CENNET NE İÇİN YARATILDI?...
06 Eylül 2014 00:13
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler