YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Madenciydi önce doktor sonra belediye başkanı oldu
Madenciydi önce doktor sonra belediye başkanı oldu
15 Mart 2013 09:16
Zonguldak'ta ruhsatsız kömür ocağında çalışarak tıp fakültesi eğitimini tamamlayan Yıldırım, 9 yıldır Gelik beldesinin belediye başkanlığı görevini sürdürüyor.

 

Şoför babanın 7 çocuğundan biri olan 62 yaşındaki Hasan Fahri Yıldırım'ın zorluklarla geçen hayatı, madencilikten doktorluğa ve belediye başkanlığına kadar uzanan başarı öyküsünü barındırıyor.
 
Yaşadığı zorluklar nedeniyle ortaokulu 5, liseyi ise 8 yılda tamamlayan Yıldırım'ın, futbol oynadığı dönemde Kilimlispor'a transferi karşılığında Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda (TTK) iş verilmesiyle başlayan madencilik hayatı, üniversite yıllarında da eğitim masraflarını karşılamak için devam etti.
 
Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) İnşaat Bölümü'nde okuyan, bir süre sonra mühendislik eğitimini bırakarak Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazanan Yıldırım, eğitim masraflarını karşılamak için tatillerde memleketindeki ruhsatsız maden ocaklarında çalıştı.
 
Ailesinin desteğiyle tıp fakültesinden 1982'de mezun olan Yıldırım, 22 yıllık hekimliğin ardından 2004'de Gelik Belediye Başkanlığı'na seçildi.
 
Yaklaşık 9 yıldır başkanlık görevini sürdüren Hasan Fahri Yıldırım, eğitimi için para kazanmasını sağlayan ruhsatsız kömür ocaklarının bulunduğu bölgenin sorunlarına çare bulmaya çalışıyor.
 
Bana şans güldü
 
Belediye Başkanı Yıldırım, yaptığı açıklamada, ilk ve ortaöğretim hayatı boyunca çok uzaktaki okullara yürüyerek gitmek zorunda kaldığını, liseyi güçlükle bitirdiğini söyledi.
 
Kendisini çok başarılı bulmadığını vurgulayan Yıldırım, ''Bölgedeki insanların hayat stili benimkinden çok farklı değil, bana birazcık şans güldü, okumaya karar verdim. Yaşadığım bazı olaylar beni motive etti. İstanbul'da 4 ayda üniversite sınavını kazanma garantisi veren kursa gittim. Bu sürede sadece ders çalışarak önce inşaat bölümünü girdim. Bir yıl sonra da tıp fakültesini kazanınca bu bölümü bırakarak doktor olmaya karar verdim'' diye konuştu.
 
 
AA
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler